Summit G20 v Cannes se bude potýkat s krizí eurozóny

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: graur razvan ionut.

Ve francouzském Cannes dnes (3. listopadu) začíná dvoudenní summit skupiny G20. Vzhledem k aktuálním problémům lze předpokládat, že pozornost bude věnována především řešení krize eurozóny. Na další důležité otázky, jako je daň z finančních transakcí nebo stabilita cen potravin, nejspíš nezbude čas.

Hlavním tématem vrcholného setkání dvaceti nejsilnějších ekonomik světa, které dnes začíná ve francouzském Cannes, se podle očekávání stane řešení krize eurozóny.

Skupina G20 se schází v době, kdy vody globální ekonomiky opět rozvířily zprávy z Evropy. Nedůvěru trhů totiž vyvolalo překvapivé rozhodnutí Řecka uspořádat referendum k obtížně schválenému záchrannému balíčku.

Jak také v dalším z dnešních článků EurActiv informuje, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkel se již v Cannes setkali s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem a pohrozili, že pokud Řecko nedostojí svým závazkům vůči eurozóně, nemůže počítat s finanční pomocí.

Poradí si Evropa sama?

Cílem amerického prezidenta Baracka Obamy bude v Cannes naléhat na evropské lídry, aby táhnoucí se krizi zastavili co nejdříve. Spojené státy se totiž obávají, že krize eurozóny by mohla uvrhnout oslabenou americkou ekonomiku do další recese. Bílý dům má podle agentury Reuters obavy, že kvůli řeckému referendu by mohl evropský plán na vyřešení dluhové krize ztroskotat.

William Galston, jeden z představitelů administrativy bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, však varoval, že Spojené státy musí k evropským problémům přistupovat opatrně.  Americký ministr financí Timothy Geithner se totiž nedávno setkal s nevolí svých evropských protějšků, když se jim v polovině září pokoušel navrhnout některá ekonomická opatření a rady.

Na summitu G20 v Cannes se Evropa ocitne v nepříjemné situaci. Bude muset pravděpodobně požádat rozvíjející se země, do nichž ještě před několika lety směřovala svou podporu, o finanční výpomoc při řešení své dluhové krize, píše ve svém informačním listu k summitu české analytické centrum Glopolis.

Zvláště Čína se k takové možnosti staví pozitivně, posílí tím totiž svoji pozici při vyjednávání o dalších otázkách, zvláště o podhodnoceném kurzu juanu. Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl včera (2. listopadu) agentuře Reuters: „Jde o evropský problém, který vyžaduje evropské řešení. Evropané disponují potřebnými zdroji i kapacitou pro jeho vyřešení. Příslib pomoci ze strany Číny je vedlejší záležitostí.“

Zdanění finančních trhů a evropská krize

Dalším důležitým tématem summitu by se podle Glopolisu mohla stát otázka daně z finančních transakcí, která podle některých názorů představuje jeden z prostředků, které mohou přispět k řešení evropské krize. Mohla by totiž představovat jeden z nových zdrojů pro rozpočty evropských států. Podle analytického centra nepřináší zdanění finančních trhů pouze fiskální efekt, ale také zmenšuje objem rizikových transakcí, které mohou destabilizovat ekonomiku. Jde také o narovnání podmínek hospodářské soutěže na jednotném evropském trhu, protože některé členské státy již určitou formu daně z finančních transakcí používají.  

Na jednání o dani z finančních transakcí a ani na další důležité otázky však pravděpodobně kvůli aktuálním problémům eurozóny nezbude během summitu čas. Skupina G20 navíc v této otázce není jednotná, například Spojené státy i Kanada se ke zdanění finančních trhů staví velmi vlažně.