Střední Evropě se ekonomicky daří lépe, hlavně díky vývozu

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jscreationzs

Podle zpráv Evropské komise se eurozóna dostává z ekonomické recese. Lepší situace v západní Evropě prospívá také středoevropským státům, jejichž hospodářství mezi prvním a druhým čtvrtletím posílilo zejména díky exportu. Podle odborníků má však pozitivní vývoj několik háčků. Důležité prý bude například obnovit domácí poptávku.

Středoevropským ekonomikám pomáhá ze zhoršené ekonomické situace zejména vývoz do Německa a dalších velkých zemí eurozóny, ukazují aktuální údaje. Díky lepším hospodářským výsledkům západní Evropy je tak lépe i středoevropským zemím.

Evropská komise včera (14. srpna) oznámila, že eurozóna i Evropská unie jako celek se dostávají z ekonomické recese – eurozóna podle údajů Eurostatu zaznamenala ve druhém čtvrtletí zvýšení HDP o 0,3 % ve srovnání s prvním kvartálem.  

Zlepšení situace se týká se i České republiky a dalších států střední Evropy. Česko zaznamenalo ve srovnání s prvním čtvrtletím růst ve výši 0,7 %. V případě Polska to bylo 0,4 %, v případě Maďarska 0,1 %.  

Podle Českého statistického úřadu přispěl k růstu českého HDP nejvíce právě export.  

„Oživení v eurozóně je relativně silné a nesoustředí se pouze na Německo a jeho nejbližší kruh. To je pro české exportéry pozitivní, protože vedle tradiční poptávky německých spotřebitelů těží také hodně z útrat Francouzů,“ okomentoval zprávu hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

„Exportéři jsou v současné chvíli mnohem optimističtější a vnímají určité oživení,“ citovala agentura Reuters generálního ředitele společnosti Linet Zbyňka Frolíka, který je členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.  

Nejvyšší tržby

Vývozy podle odborníků pomohly také ekonomice Polska, které mezi prvním a druhým čtvrtletím zaznamenalo růst HDP ve výši 0,4 %. Exportu přispělo také oslabení zlotého, který je nyní asi o 30 % slabší než v roce 2008.  

„V letošním roce naše společnost počítá s nejvyššími tržbami za celou svou 17letou existenci,“ citoval Reuters Zbigniewa Wlodarczaka, finančního ředitele polské firmy Solaris, která vyrábí autobusy. V současné době je společnost třetím největším dodavatelem autobusů do Německa. Podle Wlodarczaka firma zaznamenala rostoucí poptávku od klientů napříč Evropou.

Polsko je jedinou evropskou zemí, která se dokázala vyhnout recesi. Nicméně i na Poláky minulý rok dolehla celoevropská krize a jeho růst se výrazně zpomalil. Podle aktuálních čísel se však možná situace začíná obracet k lepšímu.

Polská centrální banka oznámila blížící se konec uvolněné měnové politiky. V Polsku panuje podle Reuters všeobecné přesvědčení, že ve druhé polovině roku dojde k ještě výraznějšímu ekonomickému oživení.

Obavy spotřebitelů

Česká a maďarská centrální banka si prozatím vývojem tak jisté nejsou. ČNB stále zvažuje intervenci vůči koruně. A v Budapešti se nadále pomýšlí na pokračující škrty. Vláda premiéra Viktora Orbána se totiž snaží povzbudit hospodářství před volbami, které se konají příští rok.  

I ve střední Evropě pak zůstává otázkou, zda již budou spotřebitelé ochotni utrácet více peněz. Přetrvávají také obavy z dalšího vývoje. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění v České republice ukázal, že 61 % lidí se v souvislosti s krizí obává zejména škrtů v sociálních výdajích státu.

Podle Jana Bureše má zpráva o českém hospodářském růstu své háčky. Jedním z nich je například to, že oživení je způsobeno především většími vývozy. „Končící rekordně dlouhá recese byla přitom vyvolána propadem domácí poptávky. Byl bych proto klidnější, kdyby se vedle čistých exportů rychleji stavěl na nohy také trh práce a útraty domácností,“ dodal ve svém komentáři.