Soudní dvůr EU se postavil proti mezibankovním poplatkům

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: hin255.

Generální advokát Soudního dvora EU včera (30. ledna) doporučil unijním soudcům, aby ve sporu Evropské komise se společnosti MasterCard rozhodli proti tzv. mezibankovním poplatkům. Brusel je považuje za příliš vysoké a narušující hospodářskou soutěž v EU.

Vítězem dlouholetého sporu se společností MasterCard, v němž jde o tzv. vícestranné mezibankovní poplatky, které si mezi sebou za každou transakci platební kartou účtují banky obchodníka a zákazníka, bude zřejmě Evropská komise.

Soudcům zasedajícím v Soudním dvoru EU to včera doporučil generální advokát soudu Paolo Mengozzi. Unijní soud se zpravidla podobnými doporučeními striktně řídí.

Nepůjde o překvapení

Spor mezi kartovou společností a Bruselem se táhne již od roku 2007. Hlavní tribunál by měl ve věci rozhodnout mezi dubnem a zářím letošního roku.

Jak již bylo řečeno, nebude se s největší pravděpodobností jednat o žádné překvapení.

Evropská komise v minulosti obvinila společnost MasterCard z nadměrně vysokých mezibankovních poplatků. Své tvrzení opřela o argument, že vysoké poplatky narušují hospodářskou soutěž v EU, a také o to, že poplatky neodůvodněně zvyšují náklady obchodníků na akceptaci platební karty. V konečném důsledku to pak v podobě dražšího zboží odnese zákazník.

Naopak kartové společnosti se hájí tím, že mezibankovní poplatky své opodstatnění mají. Účastnici platebního systému tak prý rovnoměrně sdílejí náklady na realizaci a zajištění bezpečnosti plateb, a celý systém proto funguje. Pokud by byly tyto poplatky sníženy, pocítil by to opět nejvíce spotřebitel, protože by musel platit vyšší poplatky například za držení platební karty.

„Pokud se bude soud řídit stanoviskem generálního advokáta, poraženým bude spotřebitel,“ uvedl prezident společnosti MasterCard Europe Javier Perez.

Musíme počkat až na nový europarlament

Pravidla pro platební služby na vnitřním trhu EU včetně mezibankovních poplatků se v létě loňského roku pokusila upravit Evropská komise. U mezibankovních poplatků navrhla jejich omezení.

Legislativa se v současnosti nachází v Evropském parlamentu, ale stávající europoslanci se jejího schválení zřejmě nedočkají.

Jak se totiž podařilo EurActivu zjistit, o dalším osudu legislativního balíčku bude rozhodovat až nové složení Evropského parlamentu. To bude známé po evropských volbách, které jsou naplánovány na jaro letošního roku.

Autor: Lucie Bednárová.