Soud EU: Obchod s bitcoinem se neliší od měnového trhu, daň za něj neplaťte

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Lightboxx

Soudní dvůr Evropské unie minulý čtvrtek udělal další krok v celosvětové diskuzi o tom, jakým způsobem regulovat bitcoin a další virtuální měny. Podle rozhodnutí soudu jsou transakce s virtuálními měnami osvobozené od placení daně z přidané hodnoty stejně jako obchod s tradičními oběživy.

Elektronická platidla vznikla jako alternativy k tradičním měnám závislým na vládách a centrálních bankách. Nejznámější z nich se stal bitcoin. Dlouho se vyznačoval velkou nestabilitou kurzů, v poslední době ale zažívá velmi klidné období.

Ke stabilizaci by mohlo přispět i rozhodnutí Soudního dvora z minulého týdne. „Je to první krok k zajištění budoucnosti bitcoinu jako opravdové alternativy k národním měnám,“ myslí si viceprezident daňové společnosti Avalara Richard Asquith citovaný listem Financial Times.

Rozhodnutí by mohlo pomoci snaze Velké Británie vytvořit z Londýnské City centrum bitcoinového obchodování. Místní daňové úřady už minulý rok rozhodly, že na obchod s digitálními měnami by se placení daně z přidané hodnoty nemělo vztahovat.

Úřady ve Spojených státech oproti tomu minulý týden rozhodly, že se tato platidla budou regulovat jako komodity. To znamená, že obchod s nimi bude podléhat mnohem přísnějším regulačním opatřením. Podobně by je v Evropě chtěly regulovat i německá a švédská vláda.

Celý článek najdete na webu E15.cz.