Slovenský parlament potopil záchranu eurozóny

Iveta Radičová, slovenská premiérka; zdroj: www.vlada.gov.sk.

Ve včerejším (12. října) hlasování slovenský parlament zablokoval posílení záchranného fondu eurozóny (EFSF), z něhož má být financovaná pomoc zadluženým zemím eurozóny. Zároveň padla i vláda premiérky Ivety Radičové, která s hlasováním o EFSF spojila vyslovení důvěru kabinetu. „Opravné“ hlasování o fondu proběhne zřejmě už tento čtvrtek.

Slovensko je jedinou zemí ze 17členné eurozóny, jejíž parlament vystavil stopku posílení záchranného fondu eurozóny, na který státníci kývli na červencovém summitu v Bruselu (EurActiv 22.7.2011). 

Bylo i vůbec posledním státem, který se k dohodnutým změnám v pravomocích fondu – např. poskytování úvěrových linek zemím, které jsou dluhovou krizí „pouze“ ohroženy, možnosti vstupovat na trh s obligacemi nebo se podílet na rekapitalizaci bank, o níž se teď v eurozóně jedná, a také k navýšení jeho kapacity, vyjadřoval. Naposledy tyto úpravy v pondělí večer schválila Malta. 

„Ne“ slovenských poslanců, které včera v přímém přenosu bedlivě sledovala celá Evropa, zároveň způsobilo pád koaličního kabinetu slovenské premiérky Ivety Radičové. Ministerská předsedkyně totiž vsadila na jednu kartu a spojila hlasování o záchranném fondu eurozóny s vyslovením důvěry vládě. Pro se vyslovilo pouze 55 poslanců, zatímco členové druhé nejsilnější koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka, k nimž se nakonec přidali i další poslanci koalice, hlasovali proti. Žádný poslanec se nezdržel, ale 60 vůbec nehlasovalo.

Sulíkově SaS bylo dlouhodobým trnem v očích zejména navýšení záchranného fondu EFSF. V případě slovenských záruk by se jednalo o navýšení z předpokládaných 4,4 na 7,7 miliardy eur. 

Reparát ale bude Slovensko skládat pravděpodobně ještě tento týden (podle agentury Reuters už dokonce zítra). S dokumentem, který posiluje pravomoci EFSF, totiž víceméně souhlasí opoziční strana Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica, který již dříve avizoval, že jeho strana zvedne ruku výměnou za příslib vypsání předčasných voleb. 

„Slovensko se k eurovalu musí přihlásit,“ řekl Fico novinářům po skončení úterního hlasování. Jednání dosluhující vlády s opozicí by mělo odstartovat již dnes. 

Slovensko drží „rukojmí“ 

Malé Slovensko, druhá nejchudší země eurozóny po Estonsku, se vzepřelo silnějším a tím, že odmítlo rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny, si jako „rukojmí“ vzalo odvrácení prohlubující se ekonomické krize. Tak se na adresu „rebelujícího“ Slovenska vyjádřil americký deník The Washington Post. Nepřesvědčily jej ani snahy Bratislavy co nejrychleji hlasování napravit.  

Deník se navíc obává reakce finančních trhů a evropským lídrům předpovídá pokles v očích mezinárodních partnerů v souvislosti s jejich schopnost čelit hospodářským potížím eurozóny. 

Jak poukazuje slovenský deník SME, britská BBC se domnívá, že Slováci si i přes včerejší debakl  moc dobře uvědomují, co je v sázce, a proto je třeba vysvětlení včerejšího hlasování hledat hlavně na domácí politické scéně země. 

„Velmi riskovala a prohrála. I když Iveta Radičová ještě v minulém volebním boji kritizovala pomoc Řecku, v úterý vsadila všechno na euro-kartu,“ ocenila slovenskou premiérku tisková agentura DPA. 

Německý časopis Spiegel se ve svých postřezích shodl s některými britskými novinami (např. The Guardian) v tom, že „se ještě nikdy v krátké historii Slovenska nestalo, aby se tolik očí soustředilo na tak málo lidí (na Slovensku žije 5,5 milionů obyvatel)“.  

Některé německé noviny zase spojily neúspěch hlasování o fondu ESFS na Slovensku s krizí politických lídrů v Evropě. „Tak daleko to jít nemůže,“ komentoval situaci například německý ekonomický deník Handelsblatt.

Stanoviska: 

„Jsme si i nadále jistí tím, že slovenští politici a parlament si plně uvědomují potřebu a význam rozšířeného a flexibilního EFSF, který má za cíl zajistit finanční stabilitu v eurozóně,“ uvedli ve společném prohlášení stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Vyzvali proto slovenské poslance, aby se povznesli nad politické spory a při další příležitosti dokument schválili. 

„Nemáme z toho žádnou radost, pád vlády paní premiérky Radičové nás trápí a mrzí,“ prohlásil český premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po skončení jednání kabinetu. 

„Předpokládám, že na Slovensku z hlediska schválení eurovalu nakonec žádné drama nebude. Strana Směr to pravděpodobně v druhém kole podpoří, a euroval tak bude slavně schválen,“ uvedl na tiskové konferenci v sídle ČSSD stínový ministr financí Jan Mládek.