Slovensko hraje o čas, úpravy záchranného fondu bude schvalovat až jako poslední

zdroj: Rada EU.

I přesto, že vrcholní představitelé EU vyzývají národní vlády, aby s přijetím úprav záchranného mechanismu eurozóny příliš neotálely, Slovensko si hodlá dát na čas. Chce totiž vyčkat, jak se ke změnám postaví ostatní státy eurozóny, a až teprve pak se k nim vyjádří samo. V současné době by stejně navržené úpravy fondu kvůli sporům ve vládní koalici neprošly, říká slovenská premiérka Radičová.

Na změnách, které mají posílit pravomoci záchranného fondu eurozóny (EFSF/ESM) tak, aby z něj mohly případně čerpat i státy, které pouze ohrožuje platební neschopnost, se vysocí představitelé unijních institucí a členských států dohodli na konci července (EurActiv 22.7.2011).  

Brusel pak národní vlády vyzval k tomu, aby schválené úpravy, které například umožňují, aby fond vstupoval na trh s dluhopisy nebo se zapojil do rekapitalizace bank, prošly jejich parlamenty co nejrychleji. 

I když je už teď jasné, že představy Bruselu o tom, že všechny potřebné dokumenty budou ve členských zemích schváleny na začátku září, zcela určitě nevyjdou (třeba i kvůli letním parlamentním prázdninám), situace se může ještě značně zkomplikovat. 

Neshody ohledně významu zpružnění eurovalu, které zmítají slovenskou vládní koalicí a o nichž EurActiv také informoval (EurActiv 10.8.2011), se totiž stále nedaří urovnat.  

Potřebujeme čas 

Proti změnám ve fungnování záchranného mechanismu dlouhodobě vystupuje zejména vládní strana Svoboda a solidarita (SaS), bez jejíchž hlasů se ostatní koaliční partneři neobejdou. Jak upozorňuje slovenský EurActiv, vzhledem k neúspěšnému dialogu s hlavní opoziční stranou Smer-SD se může lehce stát, že Bratislava ve výsledku celý schvalovací proces zablokuje. 

Premiérce Ivetě Radičové proto po včerejším jednání koalice nezbylo nic jiného, než oznámit, že Slovensko vyčká na postoj ostatních států a o posílení eurovalu bude rozhodovat až jako poslední. Získaný čas podle ní poslouží k dalšímu jednání s odmítavou SaS. 

„Z tohoto důvodu je jasné, že potřebujeme čas na jednání, abychom dosáhli takové shody, která bude pro Slovensko relativně nejlepším řešením. V dané situaci nemáme optimální, dobré řešení k dispozici,“ citovala premiérku slovenská agentura TASR, která zároveň zdůraznila, že Radičová již dopředu avizovala, že nemůže zaručit, že se shodu vůbec podaří nalézt.   

Lídr SaS Richard Sulík, který podle svých nedávných vyjádření považuje posílení pravomocí záchranné sítě za „cestu ke dluhové unii“, je ale s momentálním stavem situace spokojený. „Nevidím žádný důvod, aby Slovensko bylo první a rychle se hnalo do stavu, který není podle mého přesvědčení pro něj vhodný. Až se zbytek EU dohodne nebo i nedohodne, potom teprve my můžeme diskutovat,“ řekl. Dodal ale, že ani on nechce, aby byla Bratislava první, která řekne posílení pravomocí EFSF/ESM ne. Svůj názor na posílení pravomocí fondu ale prý změnit nehodlá. 

Slovensko bude proto nyní bedlivě sledovat vývoj politické diskuse v Německu, Finsku, Nizozemsku a případně i v Rakousku, tedy v zemích, které měly v minulosti proti posílení eurovalu nějaké výhrady.