Skandál Murdochova impéria může otestovat antimonopolní legislativu

David Cameron, britský premiér; zdroj: Evropská komise.

Změny v britské antimonopolní legislativě, o nichž se v souvislosti se skandálem News International, britské odnože mediálního impéria vedeného Rupertem Murdochem, nyní ve Spojeném království hovoří, by mohly mít dopady i na pravidla hospodářské soutěže v Evropské unii.

Aféra údajných odposlechů, kterých se měli dopouštět novináři bulvárního nedělníku News of the World (NoW), nabývá v posledních dnech nečekaných rozměrů. V souvislosti s nelegálními odposlechy až 4.000 osob, mezi nimiž měli být pozůstalí obětí teroristických útoků z 11. září 2001, ale také osoby veřejného života či konkurenční novináři, se objevila podezření, že politici, policie a novináři jednali ve vzájemné shodě.

Rupert Murdoch zareagoval na skandál radikálně a nedělník, který vycházel více než 160 let, zrušil. Aféra stála místo tři manažery News International včetně jeho ředitelky a bývalé editorky News of the World Rebeky Brooks. Ta má dnes spolu s Rupertem Murdochem a jeho synem Jamesem předstoupit před mediální výbor britského parlamentu.

Kvůli skandálu rezignoval také šéf londýnské policie Paul Stephenson, který v minulosti jako mediálního poradce najal bývalého zástupce šéfredaktora NoW Neila Wallise, nyní vyslýchaného v souvislosti s odposlechy.

Pod tlakem je i premiér David Cameron, který v minulosti i přes četná varování jmenoval do funkce tiskového mluvčího bývalého editora NoW Andyho Coulsona. Ten z nedělníku v roce 2007 odešel také v souvislosti s údajnými odposlechy.

Cameron je nyní na pracovní cestě po Africe, ale kvůli skandálu ji zkrátil a zítra se chystá ke kauze vyjádřit v parlamentu.

Nová antimonopolní pravidla mohou zajímat i Brusel

Britský vicepremiér, liberální demokrat Nick Clegg, minulý týden uvedl, že tzv. test plurality, který britské orgány dozoru používají při posuzování fúzí médií a s jehož pomocí určují, zda je koncentrace na trhu ve veřejném zájmu, by do budoucna měl představovat „komplexní pojistku“. Zatím tomu tak ale prý není. Clegg požaduje, aby orgány neprováděly test plurality pouze v případě akvizicí a fúzí, jako je tomu dnes, ale v pravidelných intervalech. Tímto způsobem by bylo možné posoudit, jestli dané médium nezačalo pravidla plurality porušovat v důsledku přirozeného zvyšování svého podílu na trhu.

Pokud by ovšem Británie změnila pravidla a stát by mohl koncentraci v mediálním sektoru posuzovat nejen v případě fúzí, ale pravidelně, objeví se pravděpodobně i úvahy o tom, jakým způsobem by pak měla o koncentraci na trhu rozhodovat Evropská komise, která je za ochranu hospodářské soutěže odpovědná na úrovni EU.

Komise vloni v prosinci posuzovala návrh Murdochovy News Corporation na převzetí satelitního kanálu BSkyB. Unijní exekutiva tehdy usoudila, že by převzetí nemělo mít na hospodářskou soutěž v EU vliv. Britská větev skupiny – News International však nyní v důsledku skandálu s odposlechy oznámila, že o převzetí BSkyB usilovat nebude.

Objevily se také návrhy, aby média nemohli vlastnit britští nerezidenti. Takový plán by ovšem byl v rozporu s legislativou EU a jejími základními svobodami.