Silnější obranu před čínským dumpingem očekávají oceláři na podzim

ocelářský průmysl

Wolfgang Eder ©World Steel Association

Evropská komise by mohla posílit obranu evropského průmyslu před čínským dumpingem už v říjnu.

Dovozy čínské oceli do EU navzdory slibům Pekingu o snížení nadprodukce neklesají. A to přesto, že Evropská komise v průběhu uplynulého roku uvalila antidumpingová cla na některé ocelářské výrobky z Číny v rozpětí od 18,4 do 25,9 procent.

V současné chvíli Komise uplatňuje celkově 37 antidumpingových opatření a opatření zaměřených proti dotovaným ocelářským výrobkům. Patnáct z nich se týká Číny.

„S Čínou se kvůli oceli vede plnohodnotná [obchodní] válka,“ citovala agentura Reuters zdroj z prostředí evropských institucí.

Import uhlíkové oceli z Číny ale vzrostl do letošního května o 21 %. V případě nerezové oceli to bylo o 17 %.

„Evropská komise ví, že musí jednat, protože na této planetě je řada dalších hráčů, kteří posilují ochranu svých trhů,“ myslí si podle Reuters výkonný ředitel rakouské ocelářské firmy Voestalpine a předseda Světové asociace výrobců oceli Wolfgang Eder.

Spojené státy americké uvalily na část čínské oceli clo ve výši 450 %.

Evropští oceláři sledují vývoj v obchodních vztazích s Čínou s napětím kvůli zmíněným čínským přebytkům (dosahujícím přibližně 300 milionů tun), které mohou firmy z Východu vyvážet za dumpingové ceny.

Peking odmítá, že by něco takového dělaly. Globální nadprodukci oceli podle něj způsobil kolaps poptávky po finanční krizi z roku 2008.

Čína vyrábí polovinu světové produkce oceli (1,6 miliard tun).

Ochrana evropského průmyslu

Už na konci letošního roku má vypršet dočasná výjimka v přístupovém protokolu asijské země do Světové obchodní organizace (WTO). Na základě toho by měla být Čína do budoucna považována za tržní ekonomiku a uvalování cel na čínské dovozy by se mělo řídit jinou metodologií než doposud.

Po letní přestávce by měla Komise navrhnout způsoby, jak může EU ochranu proti levným čínským dovozům udržet na dostatečně vysoké úrovni.

Eder podle svých slov očekává zavedení účinnějších ochranných opatření letos na podzim. Evropskému průmyslu by prý pomohla cla v rozmezí od 20 do 30 procent.

Ocelářský průmysl tvrdí, že nechce jít cestou amerického protekcionismu. Ochotu EU bránit domácí výrobce ale vnímá pozitivně.

Komise zatím budoucí opatření pro ochranu obchodu nechtěla komentovat.

Rozhodující okamžik by mohl přijít v říjnu, kdy by EU mohla zkrátit dobu potřebnou k uvalení cla z devíti na sedm měsíců a zrušit takzvané pravidlo nižšího cla, které momentálně omezuje výši ochranných opatření.

Pravidlem nižšího cla se zabývá starší návrh Komise, který již delší dobu projednávají členské státy, jež se zatím v otázce ochrany obchodu nedovedly shodnout.

„Mezi členskými státy došlo k posunu ve vnímání, který vítáme, ale vyzýváme je, aby pro efektivní ochranu průmyslu dělaly více,“ uvedlo v prohlášení evropské sdružení ocelářů Eurofer.

Oceláři si změnu v postoji členských států slibují od rozhodnutí o brexitu. Spojené království totiž dlouhodobě patří mezi státy, které se proti citelnému zvyšování ochrany obchodu stavěly.

„Po britském referendu vidíme velký potenciál pro to, aby se EU politicky přiklonila k domácím výrobcům oceli,“ uvedl analytik německé banky Berenberg Alessandro Abate.

S využitím EurActiv.sk