Šéf Eurogroup: Řecko bude potřebovat třetí záchranný balíček

šéf Eurogroup Jeroen Dijsselbloem; zdroj: Rada EU

Podle včerejšího vyjádření šéfa ministrů financí zemí eurozóny, Jeroena Dijsselbloema, je pravděpodobné, že řecké finanční problémy budou pokračovat i po roce 2014. Dijsselbloem řekl, že před návratem na trhy bude zadlužená země potřebovat další peníze.

Zahraniční věřitelé odhadují, že Řecko bude pro další fungování v druhé polovině roku 2014 a v roce 2015 potřebovat přibližně 10 až 11 miliard eur.

Ne všechny země eurozóny ale chtějí zadlužené zemi poskytnout další finanční prostředky. Problémem pro jednotlivé vlády je v tomto ohledu především negativní postoj veřejnosti. Voličům se nelíbí, že by měli nadále poskytovat finanční pomoc jiným zemím i tři roky po vypuknutí dluhové krize.

„Co se týče třetího záchranného balíčku pro Řecko, je i přes poslední vývoj situace jasné, že Řecku se do konce roku 2014 nepodaří vyřešit všechny problémy,“ komentoval situaci Jeroen Dijsselbloem na jednání Evropského parlamentu.

„Měli bychom předpokládat, že Řecko bude potřebovat podporu i po vypršení současného programu. Jak ministři financí zemí eurozóny jasně naznačili, jsou ochotni poskytnout Řecku další prostředky v odpovídající výši během současného čerpání pomoci i po něm, a to až do doby, než se Řecko vrátí na finanční trhy,“ řekl Dijsselbloem.

Odepsání části řeckých dluhů je na spadnutí

Dijsselbloem, který kromě pozice šéfa Eurogroup zastává i funkci nizozemského ministra financí, se také vyjádřil k otázce odepsání části řeckého dluhu. Řekl, že jakmile budou v dubnu 2014 zveřejněna ověřená finanční data za rok 2013, samotné země eurozóny zváží, zda Athénám neodepíší část dluhu.

„Eurogroup již minulý rok souhlasil, že zváží případná dodatečná opatření. Pokud by Řecko splnilo přesně dané podmínky, mohlo by případně být takovým opatřením například další snížení úrokových sazeb na poskytnuté půjčky,“ uvedl.

„To, zda Řecko tyto podmínky dodrželo, budeme moci posoudit až v dubnu příštího roku,“ dodal.

Dijsselbloem se kromě řecké situace vyjádřil také k otázce Irska. Řekl, že země eurozóny budou na konci roku podporovat postupné ukončení irského programu mezinárodní pomoci.

„Irsko si v rámci programu pomoci vedlo velmi dobře a země s podporou určitých opatření program postupně opustí,“ dodal Dijsselbloem.