Sarkozy začíná zbrojit na prezidentské volby

Nicolas Sarkozy; zdroj: Francouzské předsednictví.

Nicolas Sarkozy vytáhl do boje proti svým rivalům v prezidentských volbách, které ve Francii proběhnou příští rok. V pondělí kritizoval 35hodinový pracovní týden, který v minulosti zavedla francouzská levice. Pokud si chce Francie udržet svůj nákladný sociální systém, musí podle prezidenta investovat do hospodářského růstu.

Sarkozy slíbil, že do konce roku 2011 investuje 20 miliard euro do výzkumu a vývoje v oblasti vědy, zdravotnictví a technologií. Řekl také, že Francie musí urychlit růst svého průmyslu, aby si udržela dostatek prostředků k přerozdělování.

Limit 35hodinového pracovního týdne, který byl zaveden v roce 2000, podle Sarkozyho snížil konkurenceschopnost francouzské ekonomiky, a země je tak ve vleku ekonomicky silnějšího Německa.

Sarkozy oslovil média na tiskové konferenci, která proběhla v nezvykle otevřeném formátu. Učinil tak den před plánovaným oznámením jména socialistické kandidátky do boje o post prezidenta republiky. Do něj se za socialisty hodlá zapojit někdejší ministryně práce Martine Aubry, autorka 35hodinového pracovního týdne. Ve své straně musí ovšem nejprve projít primárkami.

„Nemůžeme nadále ignorovat světový vývoj a financovat náš sociální systém,“ řekl Sarkozy. „Pokud jej chce Francie udržet, musí velmi výrazně investovat.“

Zmíněná 20miliardová investice je součástí širšího 35miliardového balíku, který byl přislíben minulý rok. Podle Sarkozyho je investice nezbytná, protože narůstající krize v Řecku ukázala, že samotné ekonomické škrty k hospodářskému oživení nestačí.

„Chceme-li překonat krizi, potřebujeme nižší náklady a vyšší růst. K posílení ekonomiky neexistuje lepší cesta než inovace, výzkum a investice,“ tvrdí Sarkozy, jehož slabá volební podpora poněkud vzrostla poté, co jeho někdejší soupeř Dominique Strauss-Kahn vypadl z boje o prezidentský post kvůli obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v newyorském hotelu.

Sarkozy zaostřuje na ekonomiku

Sarkozy se nyní svého posílení v žebříčcích popularity chystá využít a prezentuje se jako ekonomický vizionář. Jeho kritici přitom tvrdí, že právě tuto oblast Sarkozy nezvládnul.

Sám Sarkozy svůj investiční plán v celkovém objemu 35 miliard euro označil za (ve francouzských podmínkách) bezprecedentní. Prezident dodal, že země se příliš dlouho zaměřovala pouze na přerozdělování svého bohatství, místo aby se soustředila na jeho vytváření. Takto však argumentoval již při své kampani v roce 2007.

„Když jsme si zvolili 35hodinový pracovní týden, naši němečtí přátelé si vybrali investice a konkurenceschopnost. Dnes mají nižší nezaměstnanost, nižší deficit a vyšší růst.“

Martine Aubry prosadila omezení 39hodiného pracovního týdne na 35 hodin jako ministryně práce za vlády konzervativního prezidenta Jacquese Chiraca a socialistického premiéra Lionela Jospina.

Socialistická strana je podle volebních preferencí Sarkozyho největším rivalem. Na tiskové konferenci se o levici otřel ještě jednou, když prohlásil, že pokusy socialistů zrušit jeho zákon z roku 2010 o zvýšení věku odchodu do důchodu nebo odmítání jeho plánu na ústavní zakotvení maximální výše státního dluhu mohou způsobit, že francouzský deficit bude neudržitelný.

Aubry a šéf socialistů Francois Holland jsou největšími favority na vítězství ve stranických primárkách, které začínají v úterý 28. června. Očekává se, že Sarkozy oznámí svou kandidaturu na znovuzvolení ke konci roku 2011.

Sarkozyho spolupracovníci uvedli, že prezident se v kampani bude snažit voliče přesvědčit o tom, že na půli cesty k hospodářskému oživení není moudré měnit politiky, a pro voliče proto bude lepší, když podpoří jeho. Hodlá také prosazovat větší otevřenost země vůči světové ekonomice a posilování francouzského vývozu.

Předvolební výzkumy v první části roku ukázaly, že vedoucí pravicové Národní fronty Marine Le Pen by mohla Sarkozyho vyřadit v prvním kole voleb a v květnu příštího roku nastoupit do rozhodující bitvy proti levici.

Podle nových výzkumů je však tento vývoj méně pravděpodobný, protože Sarkozy se v žebříčku podpory posunul o něco výše. Autoři průzkumů jeho posílení interpretují i jako důsledek nižší míry nezaměstnanosti.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).

Další kroky:

  • 22. dubna 2012: První kolo prezidentských voleb ve Francii
  • 6. května 2012: Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii