Šance na dohodu o rozpočtu EU 2014-2020 se zítra může zvýšit

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: zole4.

Ministři financí EU se zítra budou věnovat otázce unijního rozpočtu na rok 2013. Jeho výše byla sice schválena už v prosinci, ukázalo se ale, že tyto prostředky nebudou na plánované evropské programy stačit. Evropský parlament navýšením letošního rozpočtu podmiňuje jednání o víceletém finančním rámci 2014-2020. Zítřejší jednání tak může být významným krokem na cestě k rozpočtu EU na příštích sedm let.

Rozpočet EU na letošní rok byl schválen v prosinci. Oproti roku 2012 došlo k navýšení částky o 2,4 % a její celková výše tak činí 132,8 miliard eur.

Aby ale EU mohla vyplatit přislíbené prostředky na programy kohezní politiky, potřebuje dalších 9 miliard eur. Peníze chybí i v dalších částech unijního rozpočtu. Evropská komise proto koncem března požádala o dodatečné navýšení sumy na rok 2013 o 11,2 miliard eur (EurActiv 29.3.2013).

Nyní se tento požadavek dostává na pořad jednání ministrů financí EU. Ti jsou přitom pod značným tlakem europoslanců, kteří navýšení letošního rozpočtu prosazují. Je to dokonce podmínkou Evropského parlamentu pro pokračování jednání o víceletém finančním rámci 2014-2020.

Na rozpočtu na příštích sedm let se totiž v únoru po složitých jednáních dohodli přestavitelé členských států (EurActiv 13.2.2013). Evropský parlament ale tento kompromis shodil ze stolu a nyní je tedy třeba vyjednat nový návrh. Europoslanci ale předeslali, že k jednacímu stolu zasednou až poté, co bude letošní rozpočet navýšen.

„Evropský parlament chce zajistit, aby EU mohla zaplatit své účty za rok 2013. Evropští občané, kteří se zapojují do nejrůznějších programů EU od Erasmu po projekty Evropského sociálního fondu musí mít jistotu, že tyto prostředky budou k dispozici i na konci roku,“ vysvětluje postoj Parlamentu jeho předseda Martin Schulz.

Ten se minulý týden v Bruselu kvůli rozpočtu na rok 2013 sešel s představiteli irského předsednictví v Radě EU a s předsedou Evropské komise Josém Manulem Barrosem. Zástupci tří stěžejních institucí EU (tzv. trialog) našli společnou řeč a dohodli se, že dodatečných 11,2 miliard eur bude proplaceno ve dvou dávkách. První navýšení o částku 7,3 miliard eur by mělo být dodáno hned a dalších 3,9 miliard eur až příští rok.

Víceletý finanční rámec 2014-2020

Martin Schulz tuto dohodu označil za zásadní pokrok na cestě k víceletému finančnímu rámci, upozornil ale, že „nic není dohodnuto, dokud není dohodnuto vše.“ Zítřejší jednání ministrů financí tak může sehrát významnou roli.

Některé země už ale daly najevo, že s dodatečným zvýšením částky na letošek nesouhlasí. Nejostřeji proti tomu vystupuje Velká Británie, další země pak sice neodmítají navýšení jako takové, částka 11,2 miliard eur jim ale připadá vysoká. Mezi ně patří Německo, Francie, Rakousko, Nizozemsko a Dánsko. Česká republika doplnění rozpočtu naopak podporuje (EurActiv 2.4.2013).

Zítra se nicméně bude schvalovat jen první dávka, tedy 7,3 miliard eur, a postačí k tomu kvalifikovaná většina. K poskytnutí té druhé by se členské státy měly zavázat do začátku podzimu. Německo by tak mělo celkově do rozpočtu přidat další dvě miliardy eur, Francie 1,8 miliard a Velká Británie 1,2 miliard eur. Česká republika by pak měla přispět 120 miliony eur.

Trialog mezi Parlamentem, Komisí a Radou ohledně víceletého finančního rámce by měl být zahájen už dnes, tedy bez ohledu na to, zda zítra ministři finanční navýšení schválí. Europoslanci ale upozornili, že vyjednávání nebude uzavřeno, dokud Rada doplnění letošního rozpočtu nepodpoří. Parlament by pak pravděpodobně na plenárním zasedání na začátku července návrh víceletého rozpočtu odmítl.

Jednání, která dnes v rámci trialogu začínají, by se měla odpíchnout od únorového návrhu rozpočtu Evropské rady. Zaměří se pak hlavně na flexibilitu, vlastní zdroje a jednotnost rozpočtu.