Samosprávy dostanou výjimku z pravidel státní podpory EU

Joaquín Almunia, komisař pro hospodářskou soutěž; zdroj: Evropská komise.

Podle nových pravidel, na nichž nyní pracuje Evropská komise, by kraje, města a obce nemusely v budoucnu vyhlašovat výběrová řízení na poskytovatele drobných veřejných služeb jako je například provozování bazénů, kulturních center nebo jeslí.

Evropská komise se chystá zmírnit pravidla pro poskytování státních podpor. Kraje a místní samosprávy by podle nich nemusely vyhlašovat veřejné soutěže na poskytování veřejných služeb malého rozsahu.

„Pravidla pro poskytování státní podpory dnes zahrnují i místní služby, které si objednávají velmi malé municipality,“ uvedl komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Příkladem takových služeb může být například provozování plaveckých bazénů, kulturních center nebo jeslí.

„Je mi celkem jasné, že mezi těmito službami jsou i takové, které mají na obchod mezi členskými zeměmi EU jen nepatrný dopad, a nepatrný je i jejich potenciál narušit hospodářskou soutěž,“ uvedl komisař na konferenci, kterou začátkem května v Bruselu uspořádalo European Policy Center.

Podle Almunii by Evropská komise měla přestat podobné věci řešit a měla by se spíše soustředit na případy, které mají na fungování jednotného vnitřního trhu „jasný dopad“. Jednou z možností je omezit míru prošetřování státních podpor na „naprosté minimum“, řekl komisař.

Také spolupracovníci komisaře připustili, že tímto směrem se generální ředitelství Komise pro hospodářskou soutěž (DG Competition), které hraje roli evropského antimonopolního úřadu, hodlá ubírat.

Je to spíš osina

„Většina lidí (z DG Competition) nemá radost z toho, že musí řešit stížnost na státní podporu pro plavecký bazén někde v Drážďanech,“ řekl EurActivu zástupce Komise pod podmínkou zachování anonymity.

„Po pravdě řečeno, jen to spíš osina, než cokoliv jiného. Je jasné, že něco takového by se v Bruselu vůbec řešit nemělo,“ dodal.

Jako příklad zástupce Komise uvedl případ, který se odehrál v nizozemském Utrechtu, jehož starosta rozhodl, že městské autobusy budou vozit školní děti na plavání. Vše probíhalo v době mimo špičky, takže ani autobusy, ani plavecké bazény nebyly tou dobou vytížené. Rozhodnutí ale napadl německý přepravce, který si stěžoval, že město nevyhlásilo řádné výběrové řízení.

Podle nových pravidel by se Evropská komise podobnými případy již nemusela zabývat.

„Nemluvíme tady o RATP,“ řekl zdroj s odkazem na společnost, která je provozovatelem pařížského metra. Velcí provozovatelé síťových služeb, kteří mají aktivity i v zahraničí, budou stále spadat do působnosti pravidel o poskytování státní podpory a budou se muset účastnit veřejných tendrů, vysvětlil dále.

Komise by navíc podle informovaných zdrojů ráda nějak prakticky vyřešila, co dělat s hromadami stížností na porušování pravidel státní podpory, které jsou každý měsíc větší a větší. Při současném počtu zaměstnanců takovou agendu není možné zvládat, a Komise se chce proto zaměřit jen na případy, které jsou důležitější.

„Komise dostává stovky a tisíce stížností, které pokaždé nejsou relevantní,“ uvedl zástupce evropské exekutivy. Veřejné orgány podle něj navíc dobře vědí, že Komise všechny tyto případy nemůže stihnout projednat a zjevně se ani nebojí, že by jejich činnost mohla označit za nelegální.

Zaměřit se na velké kontrakty

Logika DG Competition je jednoduchá: pokud bude Komise trávit méně času s kontrakty malého rozsahu, bude se moci plně soustředit na případy, kdy neoprávněnou státní podporu získávají velcí hráči.

U rozsáhlých kontraktů na poskytování služeb, kde je jasný dopad na vnitřní trh, bude Komise v šetření pokračovat, zdůraznil Almunia. „Principiálně představuje procedura veřejné zakázky nejlepší způsob, jak vybrat nejlepšího poskytovatele,“ uvedl.

Konkrétní sdělení by Komise ráda zveřejnila v listopadu. „Bude to mít formu sdělení, protože Komise má v případě státních podpor výlučnou pravomoc,“ vysvětlil EurActivu představitel exekutivy. Z tohoto důvodu také Komise „nemá v úmyslu žádat ostatní instituce o jejich názor“.