Ratifikaci fiskální smlouvy EU čeká v některých zemích ještě dlouhá cesta

Robert Fico, slovenský premiér; zdroj: Rada EU.

Ratifikace fiskální smlouvy čelí v několika klíčových zemích komplikacím. Zatímco v Irsku hrozí, že smlouva neprojde referendem, v Německu a Nizozemsku je fiskální pakt předmětem tvrdého vyjednávání mezi vládou a opozicí. Kandidát na francouzského prezidenta François Hollande požaduje, aby smlouva prošla změnami. Tento názor podporuje například i nový slovenský premiér Robert Fico.

Pakt o fiskální odpovědnosti podepsaly na posledním summitu EU (2. března) všechny členské státy EU kromě Velké Británie a České republiky. Před některými zeměmi této pětadvacítky se však nyní vynořují politické překážky, které by mohly ratifikaci smlouvy zkomplikovat.   

Smlouva sice vstoupí v platnost hned poté, co ji ratifikuje „pouhých“ 12 členských států, pokud by však její přijetí odmítly některé významné země, zkomplikovalo by to jeden z hlavních cílů smlouvy, tedy přesvědčit finanční trhy, že eurozóna má nejhorší za sebou.

Velký otazník se nyní vznáší nad ratifikací smlouvy v Irsku, kde bude za tímto účelem vypsáno referendum, a ve Francii, kterou čekají prezidentské volby. Socialistický kandidát François Hollande totiž oznámil, že v případě svého zvolení bude požadovat, aby se jednání o fiskálním paktu znovu otevřela (EurActiv 6.3.2012). Komplikace se však nyní objevují také v Nizozemsku a Německu. 

Předčasné volby

Minulý týden totiž padla vláda německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, která proto bude muset v květnu uspořádat předčasné volby. Ty budou představovat politickou výzvu pro kancléřku Angelu Merkel a její koaliční vládu. Spekuluje se totiž o tom, že menší z vládních stran, Svobodná demokratická strana (FDP), totiž možná v těchto volbách nezvládne překročit pětiprocentní hranici hlasů, a nedostane se tak do zemského parlamentu v Düsseldorfu.

Takový výsledek by mohl kancléřku znevýhodnit ve složitých vyjednáváních s opozicí ve Spolkovém sněmu o získání potřebné dvoutřetinové většiny hlasů pro ratifikaci smlouvy. Opoziční sociální demokraté již oznámili, že smlouvu podpoří pouze v případě, že budou splněny jejich podmínky, mezi které patří například zavedení daně z finančních transakcí.

Labouristé proti 3% kritériu

Také menšinová vláda křesťanských demokratů a liberálů v Nizozemsku se potýká s požadavky opozice. Nizozemští labouristé pohrozili, že budou hlasovat proti ratifikaci smlouvy, pokud bude vláda v letošním roce trvat na splnění 3% kritéria rozpočtového deficitu, které požaduje Brusel. 

Podporu levice přitom koalice potřebuje jako protiváhu vůči nacionalistické a euroskeptické Straně pro svobodu, jejímž předsedou je Geert Wilders. Tato strana mimo jiné požaduje, aby Nizozemsko opustilo eurozónu.

Respektujte závazky

Jak již bylo zmíněno, v Irsku budou o ratifikaci prostřednictvím referenda rozhodovat samotní občané. Veřejnost přitom minulý týden velmi nepříznivě zareagovala na prohlášení evropského komisaře pro hospodářství a měnovou politiku Olliho Rehna.

Odpor irské společnosti vyvolalo jeho prohlášení, že Irové „musí respektovat své závazky a povinnosti“. Prohlásil to v reakci na snahu irské vlády pozdržet splácení půjček Evropské centrální bance. Země měla do konce března zaplatit částku ve výši 3,1 miliard eur.

Španělsko a Slovensko

V Evropě se také objevují hlasy, které podporují snahu francouzského prezidentského kandidáta Françoise Hollanda znovu otevřít jednání o smlouvě. Takový názor má i šéf španělskýc socialistů Alfredo Pérez Rubalcaba, pod jehož vedením strana v listopadu minulého roku prohrála parlamentní volby (EurActiv 21.11.2011).

„Je potřeba o smlouvě znovu vyjednávat a dokončit její podobu, aby obsahovala i opatření pro podporu hospodářského růstu, a ne pouze ta, která se týkají úspor,“ prohlásil.

Změny navrhované Hollandem podpořil minulý týden také nově zvolený slovenský premiér Robert Fico, který řekl: „Fiskální konsolidace založená pouze na škrtech vede k vyšší inflaci a nezaměstnanosti. Není to proto ta správná cesta. Názory Françoise Hollanda jsou však velmi blízké našim názorům.“