Rozpočet pro období 2014+ ještě mohou čekat komplikace

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: adamr

Zástupci členských zemí EU a Evropského parlamentu se shodli na podobě víceletého finančního rámce 2014 až 2020. Vývoj se však ještě může zkomplikovat. Rozpočet musí schválit představitelé vlád i europoslanci. Skupina socialistů a demokratů v Parlamentu již přitom dala najevo, že s dohodou nesouhlasí.

Členské státy a Evropský parlament se včera (19. června) v noci dohodly na možné podobě víceletého finančního rámce EU pro období 2014 až 2020. Kompromis jejich představitelé ohlásili po téměř 24 hodinách vyjednávání.

„S hlavním vyjednavačem Parlamentu jsme se dohodli na balíčku, který doporučíme zástupcům členských států i europoslancům,“ oznámil novinářům irský vicepremiér Eamon Gilmore, který v jednání zastupoval členské země.

Prozatím dohodnutá celková výše rozpočtu, tedy 960 miliard eur, by měla být podle dosaženého kompromisu zachována. Historicky poprvé by tak měl být rozpočet snížen oproti předchozímu období (EurActiv 15.2.2013).

Vyjednavači se také dohodli, že určitá nevyčerpaná částka určená pro daný rok by mohla být vždy převedena do rozpočtu na následující rok. Peníze by se tedy nevracely členským státům jako doposud a z víceletého rozpočtu by celkově bylo možné vyčerpat více financí (EurActiv 13.3.2013).

Dohoda také obsahuje klauzuli o závazné revizi rozpočtu, která by měla proběhnout v roce 2016. Přezkoumány by měly být také „vlastní zdroje“ evropského rozpočtu, tedy finance získané prostřednictvím cel a zemědělských dávek.

Europoslanci a členské země se také shodli na posílení Fondu solidarity, který by mohl lépe reagovat na přírodní katastrofy, jako jsou například záplavy. Více peněz by mělo v letech 2014 a 2015 plynout také na boj s nezaměstnaností mladých lidí v rámci iniciativy, kterou představitelé EU vytvořili v únoru. Její rozpočet je prozatím stanoven na 6 miliard eur.

Socialisté nesouhlasí

Podle vicepremiéra Gilmora by mohly členské státy dohodu schválit již na zasedání Rady pro obecné záležitosti, které se koná příští týden v úterý v Lucemburku. Parlament by pak měl o rozpočtu hlasovat v prvním červencovém týdnu během svého plenárního zasedání ve Štrasburku.

Prozatím však není jasné, jestli návrh dostane od europoslanců dostatečnou podporu. Skupina Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D), tedy druhá největší politická skupina Parlamentu, totiž s dohodou není spokojena.

Bulharský europoslanec Ivailo Kalfin, který socialisty při jednání zastupoval, na svém twitterovém profilu napsal: „Vyjednávání uzavřena. Ne všichni jsou spokojeni. Nemůžeme potvrdit dnešní dohodu.“

Navržený rozpočet přitom bude v Parlamentu potřebovat většinu hlasů, aby mohl začít od příštího roku fungovat. Bez podpory socialistů není jasné, zda se dohodu podaří prosadit. Podle zasvěcených pozorovatelů tak možná přijdou na řadu další jednání mezi členskými zeměmi a europoslanci.

Kvůli tomu by se mohlo zdržet vyplácení evropských peněz pro rozvoj chudších regionů zasažených recesí a také zmíněnou evropskou iniciativu pro boj proti nezaměstnanosti mladých, která představuje v některých částech Evropy významný problém.