Rozpočet EU nezohlednil výzkum ani Erasmus, tvrdí europoslanci

zdroj: Evropská rada.

Podoba unijního rozpočtu pro období 2014 až 2020 není stále jasná. Po pátečním nečekaně brzkém krachu mimořádného summitu evropských lídrů by jednání měla pokračovat až na začátku příštího roku. Podle oslovených europoslanců byl navržený rozpočet nepřijatelný, protože škrtal na úkor kohezní politiky, růstu, výzkumu či programu Erasmus.

Mimořádné zasedání Evropské rady skončilo nezdarem, přestože se jednalo o jeden z „nejpřátelštějších summitů“, jak řekl novinářům finský ministr pro evropské záležitosti Alexander Stubb. Lídři členských států se rozjeli z Bruselu už v pátek večer, i když se podle původních očekávání měla jednání protáhnout i přes víkend (EurActiv 23.11.2012).

Představitelům evropské sedmadvacítky včetně českého premiéra Petra Nečase ani europoslancům se totiž nelíbil nový návrh rozpočtu, jenž ve čtvrtek předložil šéf Evropské rady Herman Van Rompuy (EurActiv 23.11.2012). Zatímco bohatší státy EU v čele s Velkou Británií, Švédskem a Nizozemskem ho považují za příliš vysoký, chudší země ani většina europoslanců nesouhlasí s tím, v jakých oblastech by měla Unie šetřit.

Lepší žádná dohoda, než špatná, komentoval situaci britský premiér David Cameron a dodal, že návrh nebyl dost dobrý ani pro Británii ani pro řadu dalších zemí. Právě postoj britské delegace byl očekáván asi s největšími obavami, Cameron se totiž opakovaně vyjádřil, že pokud nebude dohoda výhodná pro britské daňové poplatníky, hodlá ji vetovat (EurActiv 7.11.2012).

„Důležité je i to, co se na summitu nestalo, tedy žádná veta, prostě žádné drama,“ komentoval situaci v Bruselu britský týdeník The Economist.

Ukončeme věčné stěhování Evropského parlamentu

Podle českého europoslance Oldřicha Vlasáka (ECR) by si lídři evropských orgánů i členských států měli uvědomit, že právě v období krize mohou být evropské fondy rozhodující pro vnímání přidané hodnoty EU.

„Pokud budou obětovány méně vyspělé země, dále to podkope jejich důvěru v evropské instituce. Evropská unie může hledat úspory v jiných oblastech, hlavně v provozních výdajích a lepší kontrole vynakládaných prostředků,“ řekl Vlasák novinářům.

K němu se přidává i jeho britský kolega z ECR Martin Callanan. Podle něj je rozpočet vysoký a vyhrazuje příliš mnoho peněz na unijní administrativu. Poslanci ECR v této souvislosti protestují především proti takzvanému „stěhovacímu cirkusu“, jak bývá někdy označováno pravidelné pendlování Evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem, které ročně stojí přibližně 180 milionů eur (EurActiv 26.10.2012).

Více peněz do výzkumu a růstu

Jako „směšný spor“ označil vyjednávání Guy Verhofstadt (ALDE). Jak řekl lídr liberálů bruselskému EurActivu, je špatné se přít o pár miliardách, když celkový objem kompromisního návrhu rozpočtu tvoří jen 1 % rozpočtů všech členských zemí.

Podle Verhofstadta navíc případné šetření ohrozí oblasti jako je výzkum, doprava nebo infrastruktura, které označuje za budoucnost Evropské unie. 

S tím souhlasí i europoslankyně Zuzana Brzobohatá (S&D). „Z evropského rozpočtu jde 94 % zpět do projektů v členských státech. Máme možnost z evropské úrovně podpořit ty aktivity, které povedou k růstu, snížení nezaměstnanosti nebo přesahují možnosti jednotlivých států, jak je například dopravní spojení. Tento pohled na víceletý finanční rámec je pohledem do budoucnosti, pouhé škrty přinesou okamžité úspory, v dlouhodobém horizontu se však vymstí,“ vysvětlila Brzobohatá novinářům.

S tím souhlasí i lídr socialistů Hannes Swoboda. „Jsem rád, že žádný výsledek nepřišel, protože by byl špatný,“ řekl EurActivu Swoboda. „Požadavky některých států na škrty v čele s Velkou Británií jsou tak velké, že by nemohly být financovány některé potřebné programy,“ zdůraznil a dodal, že mezi ty počítá například podporu růstu, výzkumu, rozvoje, či program Erasmus.

Návrh rozpočtu Hermana Van Rompuye odmítá i Česká republika. Podle premiéra Petra Nečase v něm bylo přiděleno příliš málo peněz na kohezní politiku.

Vyjednávání evropských lídrů nad podobou víceletého finančního rámce by mělo pokračovat na začátku příštího roku.