Rekordní ceny ropy a potravin ohrožují světové hospodářství

Ministři financí G8 i jejich kolegové z dalších zemí Evropy a Asie se shodli, že v zájmu zachování růstu ekonomiky ve světě je třeba bojovat se stoupajícími cenami základních komodit. V případě ropy podle nich bude nezbytné začít urychleně využívat nová naleziště.

V posledních dnech se na asijském kontinentu konala hned dvě důležitá setkání ministrů financí. Během pátku a soboty zasedli v Japonsku k jednání zástupci zemí G8, tedy Japonska, Ruska, Itálie, Německa, Francie, Kanady, Velké Británie a USA. Včera navíc skončilo setkání pořádané Jižní Koreou za účasti ministrů financí nebo jejich zástupců z celé Unie a 16 asijských zemí, kteří dohromady zastupovali přibližně 60% obyvatel Země. Oběma kongresům dominovaly otázky spojené s rekordními cenami ropy a zemědělských produktů a jejich dopad na ekonomický vývoj a na chudé v rozvojových zemích.

„Zvedající se ceny komodit, speciálně pak potravin a ropy jsou vážnou hrozbou pro stabilní ekonomický růst po celém světě, mají největší dopad na ty nejzranitelnější a mohou navíc vyvolat globální inflační tlaky,“ uvádí se v závěrečném komuniké z jednání G8.

Za rostoucími cenami ropy účastníci setkání vidí kromě mnoha jiných důvodů především rostoucí poptávku rychle rostoucích ekonomik a nedostatečné využívání ropných ložisek, jejichž průzkum a případné otevírání by ještě před několika lety nebylo rentabilní. Debata se stočila také na roli spekulantů, kteří jsou odpovědni především za krátkodobé výkyvy v cenách. Převládl názor, že jejich role v celém procesu nesmí být zveličována. Obviňování spekulantů, ze kterých se často dělají „obětní beránci“ by totiž mohla vést až k nové vlně protekcionismu, což by podle většiny zástupců G8 byla velmi špatná zpráva pro světové hospodářství i pro chudé obyvatele této planety.

Připomeňme jen, že cena barelu „černého zlata“ se minulý týden šplhala až k hranici 140 dolarů, aby následně klesla k hodnotám okolo 134 dolarů po té, co Saudská Arábie oznámila navýšení těžebních limitů. Reprezentanti Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) při OSN na setkání připomněli, že je možné pozorovat „rostoucí propojení trhů se zemědělskými plodinami s trhy s fosilními palivy a biopalivy“.

V závěrečném výstupu z jednání v Koreji se uvádí: „Ministři zdůrazňují potřebnost hloubkové analýzy faktorů, které vedly ke skoku v cenách komodit a k jejich volatilitě a také nutnost prozkoumání dopadů na světovou ekonomiku.“ Jihokorejský prezident Lee Myung-Bak ve svém projevu řekl, že současná situace je pro globální hospodářství nejtíživější od ropných šoků v 70. letech. Francouzská ministrně financí Christine Lagarde zdůraznila negativní roli spekulantů, kteří se podle ní výrazným způsobem podílejí na raketovém růstu cen komodit. Její japonský kolega Fukushiro Nukaga připomněl, že situace je zvláště tíživá pro mnoho domácností v Asii, kde se v průměru za potraviny vydává přibližně 60% jejich rozpočtu.