Regulátoři chtějí zpřísnit zátěžové testy

Evropští regulátoři včera zveřejnili nové směrnice pro provádění zátěžových testů bank. Banky by podle nich musely splňovat přísnější kritéria než tomu bylo při nedávném celoevropském testu.

Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) zveřejnil nová pravidla, na jejichž základě by se v budoucnu měla posuzovat odolnost bank proti otřesům na trzích.

Podle nových směrnic budou banky samy muset upozornit na možná rizika, která mohou ohrozit jejich solventnost. Má se tím zabránit vytváření falešného pocitu bezpečí, který mohou vyvolávat jiné, méně přísné testy.

Tento takzvaný „reverzní scénář“ se na scéně neobjevuje poprvé. Na žádost Evropské skupiny spořitelen (ESBG) od něj ale regulační orgány v minulosti upustily. Spořitelny argumentovaly tím, že podobné testy přinesou pouze „marginální zjištění“ s nízkou přidanou hodnotou v porovnání s náklady, které by na jejich realizaci musely finanční ústavy vynaložit.

Nové směrnice budou muset finanční instituce implementovat do konce letošního roku. Měly by se stát nedílnou součástí běžného řízení rizik a rozhodování bank, říká CEBS.

Červencovými zátěžovými testy, jejichž koordinaci měl CEBS na starosti, z 91 bank neprošlo pouze devět. Jejich odolnost byla tehdy testována na scénářích, které počítaly se záporným hospodářským růstem a nesplácením některých vládních dluhopisů (EurActiv 27.7.2010).

Podle některých kritiků ale testy nebyly dostatečně přísné a spíše než o odhalení skutečného stavu šlo o snahu uklidnit finanční trhy.

„Na těchto ‚stress testech‘ nevidím nic stresujícího. Je to jako bychom banky poslali na víkendovou rekreaci,“ řekl tehdy Stephen Pope, hlavní stratég finanční společnosti Cantor Fitzgerald.

Z CEBS se má na základě unijní reformy dohledu nad evropskými trhy brzy stát Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), který bude mít oproti CEBS posílené pravomoci. Fungovat by měl začít od ledna 2011, ale jeho vytvoření musí ještě schválit Evropský parlament. Ten by měl o návrhu hlasovat koncem září.