Regulace platebních služeb se odsouvá, počká na nový europarlament

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: sixninepixels.

Projednání a schválení nové směrnice upravující platební služby na vnitřním trhu EU, jejíž návrh Evropská komise představila letos v létě, bude úkolem až nově zvolených europoslanců. Ti se svého úřadu ujmou až po květnových evropských volbách. Informaci o tom přinesl italský EurActiv.

Na zavedení nových pravidel pro platební služby na vnitřním trhu EU si budeme muset ještě počkat. Návrh legislativy, který se nyní nachází v europoslaneckém výboru pro hospodářské a měnové záležitosti, totiž nestihne projít schvalovací procedurou a rozhodovat o něm bude až nově složený Evropský parlament. Ten si evropští občané zvolí až na jaře letošního roku. Italskému EurActivu to potvrdil Jaume Duch Guillot z tiskového oddělení instituce. 

„Hlasování na plenárním zasedání se dočkáte až po květnových volbách a ustavení nového parlamentu. Debata o celé problematice tak bude pokračovat i v průběhu italského předsednictví,“ uvedl Duch Guillot.

Evropská komise představila nová pravidla pro platební služby v létě letošního roku. Slibuje si od nich lépe integrovaný trh platebních služeb a také bezpečnější a inovativnější platby kartou, prostřednictvím internetu či mobilního telefonu.

Součástí legislativního balíčku je i připravovaná regulace mezibankovních poplatků. Evropská komise v ní počítá s omezením výše poplatků, které si mezi sebou při transakcích s platebními kartami účtují banky.

Zastropování poplatků ale vyvolalo velké diskuse. Jejich zastánci tvrdí, že existence poplatků je nezbytná pro zajištění vyváženosti mezi přínosy a náklady karet. Každá účastník transakce tak prý odvádí spravedlivý podíl z nákladů na jejích zpracování a zabezpečení. Pokud by se celý systém narušil, pocítil by to prý ve své peněžence zejména spotřebitel, jinými slovy zákazník a držitel platební karty.  

Na druhou stranu kritici mezibankovních poplatků si všímají především jejich netransparentnosti a složitosti.

Zpráva parlamentního zpravodaje Pabla Zalby Bidegaina z Evropské lidové strany, která byla představena vloni na podzim, se k návrhu Evropské komise postavila také kriticky. Bidegain nesouhlasil například s návrhem Komise na omezení pravidla akceptace všech karet od jedné značky (pravidlo HACR). 

K novým pravidlům připravil EurActiv souhrnný factsheet, který je ke stažení zde.