Řečtí voliči se bojí runu na banky a vrací se k tradičním stranám

Athény, zdroj: CreativeCommons.org, autor: Erissiva.

Chování řeckých občanů, kteří v uplynulých týdnech v obavě z návratu k drachmě začali z bank vybírat své úspory, má vliv na volební preference. Čerstvý průzkum veřejného mínění ukázal, že se řečtí voliči měsíc před novým termínem předčasných voleb začali vracet ke stranám, které podporují záchranný program EU a MMF.

Z prvního průzkumu veřejného mínění, který se v Řecku uskutečnil od doby, co ztroskotala jednání o vytvoření nové vlády, vyplývá, že v nových volbách by tradiční konzervativní strana Nová demokracie získala 26,1 % hlasů. Radikální levicová Syriza, která ostře vystupuje proti politice škrtů, by skončila druhá s 23,7 % hlasů.

Mnohem důležitější ale je, že Nová demokracie by společně se socialistickým Pasokem získala dost křesel na vytvoření kabinetu, který by podpořil plnění záchranného programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ve volbách, které se odehrály 6. května, si přitom obě strany nedokázaly zajistit takovou podporu, která by jim umožnila sestavit vládu a odvrátit hrozbu odchodu z eurozóny (EurActiv 16.5.2012).

Obavy z bankrotu

Evropští politici se shodují na tom, že pokud vláda v Athénách opatření dojednaná s mezinárodními věřiteli v rámci záchranného plánu nedodrží, Řecko čeká státní bankrot a vystoupení z eurozóny. Zkáza by se pak začala šířit celým kontinentem. Obavy z možného vítězství Syrizy celý uplynulý týden otřásaly evropskými trhy a vedly k oslabení eura.

Jak ukázal začátek tohoto týdne, hrozba hromadného útoku na řecké banky se možná začíná pomalu naplňovat. Guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopoulos podle informací agentury Bloomberg prezidenta Karolose Papouliase informoval o tom, že si Řekové ze svých účtů vybrali už zhruba 700 milionů eur.

„Provopoulos mi sdělil, že není samozřejmě třeba panikařit, ale že jsou tu velké obavy, které se mohou proměnit v paniku,“ uvedl Papoulias.

„Je třeba, aby nastoupila ECB, poskytla záruky za vklady regionálních vkladatelů a odvrátila tak nákazu,“ sdělil televiznímu kanálu Bloomberg Yannis Ioannides, profesor ekonomie z Tufts University.

Ekonomický a analytický web Eurointelligence, za nímž stojí dlouholetý spolupracovník a komentátor deníku Financial Times Wolfgang Münchau, varoval, že neobvyklé prohlášení řeckého prezidenta o tom, že v zemi už run na banky možná probíhá, se může samo naplnit.

Přelétaví voliči

Analytici měsíc před volbami upozorňují, že řečtí voliči jsou poměrně přelétaví a z jediného předvolebního průzkumu není možné dělat závěry. I tak se však zdá, že se trend, který vytlačil Syrizu na pozici favorita, začíná obracet.

„Zdá se, že lidé ve volbách projevili svůj vztek a teď se začínají bát. Nelíbí se jim, že nemají žádnou vládu a obávají se možného vystoupení z eura,“ komentuje překvapivé výsledky předvolebního průzkumu politický analytik John Loulis.

„Voliči ale nejsou z Nové demokracie ani zdaleka nadšení. Všechno je stále v pohybu a výsledek voleb bude záviset na tom, kdo udělá nejméně chyb.“

(EurActiv/Reuters)