Řecký parlament nepodlehl tlaku ulice a schválil úspory

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: how will i ever.

Poslanci řeckého parlamentu podpořili dnes v časných ranních hodinách úsporný plán, jehož přijetím Evropská unie a MMF podmiňují uvolnění druhého záchranného balíčku pro Řecko. V ulicích Athén mezitím probíhaly násilné protesty, při nichž létaly Molotovovy koktejly a hořely domy v centru města.

Athény včera prožily dramatickou noc, při níž radikální odpůrci úsporných opatření zapalovali kina, kavárny obchody a banky. Agentury odhadují, že na protest proti snižování platů, krácení penzí a propouštění vyšlo včera do ulic Athén na 80.000 Řeků. Podle státní televize probíhaly násilné demonstrace také na ostrovech Korfu a Kréta, v Soluni a řadě měst ve středním Řecku. Policie uvedla, že v hlavním městě dav vyraboval na 150 obchodů a podpálil 34 domů včetně historické budovy kina.

V parlamentu mezitím poslanci hlasovali o úsporných opatřeních, bez nichž Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) odmítají Řecku poskytnout druhý záchranný balíček ve výši 130 miliard eur. Z celkových 300 poslanců návrh nakonec podpořilo 199 a návrh prošel i přesto, že 43 vládních poslanců z obou stran, socialistického Pasoku a konzervativní Nové demokracie, hlasovalo proti. Strany rebelující zákonodárce ze svých klubů okamžitě vyloučily.

Skutečné problémy Řecka včera ale zcela zastínily protivládní protesty, nejhorší od roku 2008, kdy během týden trvajících demonstrací policie zastřelila patnáctiletého školáka.

Vandalismus nehodláme tolerovat

Řecký premiér, technokrat Lukas Papademos, který do čela přechodné vlády nastoupil poté, co socialistický kabinet podal v listopadu demisi (EurActiv 7.11.2011), násilnosti odsoudil. „Vandalismus, násilí a ničení nemají v demokratické zemi místo a nehodláme je tolerovat,“ uvedl premiér krátce před samotným hlasováním.

Připustil ale, že prosazení dalších škrtů nebude jednoduché. „Implementovat celý program a učinit tak efektivně a včas nebude snadné. Naplno si uvědomujeme, že hospodářský program bude od řeckého lidu vyžadovat krátkodobé oběti,“ uvedl Papademos.

Řecko peníze z druhého záchranného balíčku EU a MMF nutně potřebuje do 20. března, kdy musí věřitelům zaplatit 14,5 miliardy eur. V opačném případě by zemi hrozil neřízený bankrot s vážnými důsledky pro celou eurozónu.

Před budovu parlamentu na náměstí Syntagma tou dobou pokračovaly nepokoje. Vzduchem létaly zápalné láhve a kamení a policie se dav mladých demonstrantů pokoušela krotit za použití slzného plynu.

„Čelíme ničení. Naše země a naše domovy hoří, centrum Athén je v plamenech. Nemůžeme populistům dovolit, aby naší zemi spálili,“ uvedl při jednání ve sněmovně poslanec Costis Hatzidakis.

Řecko nemělo moc možností

EU a MMF minulý týden daly Řecku důrazně najevo, že nesplněných slibů už mají dost. Poté, co vládní strany několikrát posunuly termín schválení závazku k přijetí úsporných kroků, jimiž věřitelé původně uvolnění půjčky podmiňovali, ministři financí eurozóny do Athén vzkázali, že úspory musí podpořit také řecký parlament a strany se musí zaručit, že je schválí bez ohledu na to, která z nich bude vítězem předčasných voleb (EurActiv 10.2.2012).

Tlak na zemi včera vyvíjeli i představitelé Německa, země, která nese hlavní zátěž pomoci zadluženým zemím eurozóny. „Řecké sliby nám už nestačí,“ uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag.

„Řecko musí splnit svůj domácí úkol a obnovit svou konkurenceschopnost, ať už k tomu dojde s pomocí nového záchranného programu, nebo jinou cestou. Po ní bychom se ale neradi pouštěli,“ dodal. Na otázku, jestli onou jinou cestou ministr myslel vystoupení z eurozóny, Schäuble řekl: „To všechno je v rukou samotných Řeků. Ale i v takovém případě, který si téměř nikdo nemyslí, že nastane, zůstanou stále součástí Evropy.“

Návrh, který včera schválila řecká vláda, počítá jen v letošním roce s úsporami ve výši 3,3 miliardy eur. Jeho součástí je i dohoda se soukromými věřiteli. Banky se s řeckým kabinetem koncem minulého týdne dohodly na výměně dluhopisů s delší dobou splatnosti a tím i na odpisu zhruba 70 % jejich hodnoty.

(Reuters/EurActiv)