Řecko stoplo rozhovory s Trojkou. Chce jednat už jen s politiky

Angela Merkelová v rozhovoru s Alexisem Tsiprasem; zdroj: ShutterStock.com

Vztahy mezi Řeckem a zástupci takzvané Trojky dosáhly nového dna. Atény během jednání se svými věřiteli nepřistoupily na žádné z požadavků institucionálních věřitelů a jednání tak prozatím zkrachovala, píše německý deník Handelsblatt. Řekové už chtějí vyjednávat jen na nejvyšší politické úrovni.

Atény neprojevily sebemenší ochotu k ústupkům, informovali během konferenčního telefonátu úředníky ministerstev financí eurozóny zástupci Trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, píše Handelsblatt.

Řecká vláda zároveň bez souhlasu věřitelů schválila nové státní výdaje a porušila tak jeden z bodů dohody o mezinárodní půjčce. Šance, že Řecko do dubna naplní podmínky běžícího záchranného programu, se tak podle unijních diplomatů ztenčují.

Podle účastníků telekonference zástupce řeckého ministra financí Janise Varufakise během hovoru vyzval k jednání na nejvyšší politické úrovni a odmítl jakoukoli další diskusi s představiteli Trojky. Následovalo demonstrativní mlčení ostatních ministerských náměstků.

Bez Trojky nebude pomoc

Slova se nakonec chopil šéf hospodářského a finančního výboru EU Thomas Wieser. Upozornil na to, že probíhající záchranný program musí být úspěšně uzavřen, aby mohlo Řecko čerpat další část finanční pomoci.

Celý článek najdete na webu E15.cz.