Řecko škrtá přes 100 miliard eur dluhu

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: LennieZ.

Řecko včera úspěšně dokončilo restrukturalizaci svého dluhu. K „dobrovolné“ výměně řeckých státních dluhopisů za nové v zhruba čtvrtinové hodnotě se přihlásilo 85,8 % soukromých věřitelů. Oznámila to dnes krátce po sedmé hodině ranní řecká vláda. Neřízený bankrot země, který by silně dopadl na eurozónu, se tak nekoná.

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond úspěšně uzavřely program účasti soukromého sektoru na záchraně Řecka. Dohoda se soukromými věřiteli byla jednou z podmínek pro uvolnění pomoci z druhého záchranného balíčku ve výši 130 miliard euro. Athény půjčku nutně potřebují do 20. března, kdy skončí splatnost některých vládních dluhopisů a vláda bude věřitelům muset vyplatit 14,5 miliardy eur.

K dobrovolné výměně řeckých obligací za nové s delší dobou splatnosti, nižší nominální hodnotou a nižším úrokem se do včerejšího večera přihlásilo 85,8 % soukromých věřitelů. Banky, pojišťovny a penzijní fondy přijdou dohodou o zhruba 74 % hodnoty investic do vládních dluhopisů a řecký stát bude moci z ohromného dluhu škrtnout víc než 100 miliard eur.

O definitivním souhlasu s uvolněním mezinárodní pomoci budou ještě dnes telefonicky jednat ministři financí zemí eurozóny.

Přestože výměnu dluhopisů lze bez nadsázky označit za úspěch, dohoda neřeší největší problémy, s nimiž se Řecko potýká. Agentura Reuters uvádí, že restrukturalizací Řecko v nejlepším případě získá čas, který potřebuje k odvrácení nejhlubší hospodářské krize od dob druhé světové války.

Finanční trhy na pozitivní zprávy z Athén reagovaly včera krátce před uzavřením termínu pro přihlášky k dobrovolné výměně dluhopisů růstem a ceny světových akcií se vyšplhaly na dvouměsíční maximum.

Od doby, co řecká krize před dvěma roky vypukla, se země potácí od termínu k termínu a ve spolupráci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se pokouší zabránit neřízenému bankrotu s negativními důsledky pro celou eurozónu. Někteří mezinárodní partneři ale otevřeně začínají pochybovat, zda druhý záchranný balíček bude Řecku stačit.

Analytici v reakci na výměnu dluhopisů dali najevo opatrný optimismus. Připouštějí ale, že touto operací řecká krize s nejvyšší pravděpodobností ještě nekončí.

„Neznamená to, že se tím dluhová situace v Řecku vyřešila a není to naposled, co o něčem takovém slyšíme. Je ale úleva, že nenastalo to druhé. Mohlo to být daleko horší,“ řekl Reuters Tom Ghriskey, analytik investiční společnosti Solaris Group.

O tom, že situace v Řecku je vážná, svědčí i nejnovější čísla. Podle statistik dosáhla v prosinci nezaměstnanost 21 %, což je dvojnásobek průměru eurozóny. Bez práce je víc než polovina mladých lidí (51 %). Hospodářská krize v Řecku trvá už pátým rokem.

Řecko v minulosti oznámilo, že v případě, že se k výměně dluhopisů nepřihlásí dostatek věřitelů dobrovolně, aktivuje kolektivní doložku a výměnu zbývajícím věřitelům nařídí. To může vyvolat spuštění tzv. CDS kontraktů upsaných na řecký dluh (pojištění proti bankrotu).

Přestože dosud není jasné, jak by se to odrazilo na trzích, analytici se vážných dopadů neobávají. Podobné varianty jsou už podle nich zohledněny v očekáváních. Otázkou spíš bude, jestli bude Řecko schopné splatit to, co si vypůjčilo od mezinárodních věřitelů. O plnění dohodnutého plánu reforem rozhodne ale až vláda, která vzejde z dubnových voleb.

(Reuters/EurActiv)