Řecko dostalo varování: reformy odkládat nelze

Řecký premiér Antonis Samaras; zdroj: Evropský parlament

Evropští politici nejsou zajedno, zda by řecká konzervativní vláda měla dostat víc času na uskutečnění dohodnutých reforem. Zatímco lucemburský premiér a šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker řeckou vládu v žádosti o odklad podpořil, Nizozemsko nemá pro Athény pochopení.

Lucemburský premiér a předseda skupiny ministrů zemí eurozóny Jean-Claude Juncker se včera stal nejvýše postaveným evropským politikem, který Řecko navštívil od doby, kdy se vlády v zemi ujala konzervativní vláda Antonise Samarase. Ta slíbila, že všechny podmínky záchranného plánu, k nimž se Athény výměnou za finanční pomoc Evropské unie a MMF zavázaly, splní. Nyní se ale snaží získat čas.

To, že by Řecko mělo získat větší manévrovací prostor na přijetí dohodnutých reforem, se ale nelíbí Nizozemsku a hlavně Německu, které na záchranu Řecka přispívá největším dílem. Juncker během včerejší návštěvy země proto uvedl, že vše bude záviset na tom, jak Evropská unie a Mezinárodní měnový fond vyhodnotí dosavadní pokrok při plnění dohodnutého reformního plánu.

Šéf Eurogroup řeckou vládu upozornil, že uvolnění další splátky ze záchranných fondů je podmíněno tím, že Athény přijdou s důvěryhodným úsporným programem.

„Pokud jde o nejbližší budoucnost, míček je na straně Řecka,“ uvedl Juncker. „Ve skutečnosti je to jeho poslední šance a jeho občané si to dobře uvědomují.“

Juncker připustil, že Řecko čelí „krizi kredibility“. Zároveň znovu zdůraznil, že je proti odchodu Řecka z eurozóny. Takové řešení by podle něj Řecku nepomohlo a navíc by s sebou přinášelo „obrovská rizika pro celou eurozónu“. Řekl také, že je proti případnému třetímu záchrannému balíčku a Řecko namísto toho vyzval k provedení strukturálních reforem a uskutečnění dlouho odkládané privatizace.

Samarasovi, který se snaží evropské politiky přesvědčit, že k provedení nepopulárních reforem potřebuje víc času, se podpora od předsedy Eurogroup může hodit.

„Žádáme pouze o trochu prostoru k nadechnutí. Umožnilo by nám to rozběhnout ekonomiku a zvýšit příjmy státu. Víc času neznamená automaticky víc peněz,“ řekl Samaras krátce před jednáním s Junckerem německému deníku Bild.

„Dovolte mi říct to narovinu: nechceme další peníze. Svým závazkům dostojíme a všechny požadavky splníme.“

Na nizozemského ministra financí Jana Kees de Jagera to ale moc nezapůsobilo. „Pokud se bavíme o odkladu reforem a rozpočtových škrtů, pak to není dobrý nápad,“ uvedl ministr. Nizozemsko je jednou ze zemí, které kritizují tempo, s jakým Athény plní dohodnutý reformní program.

Ne řeckému odchodu z eurozóny

Antonis Samaras se stal premiérem po dramatických červnových parlamentních volbách, ve kterých voliči unavení vleklou krizí fakticky rozhodovali mezi dalšími škrty a hrozbou vyloučení Řecka z eurozóny.

Samaras by měl o reformním programu a možném odkladu reforem jednat zítra v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkel. O den později ministerský předseda zamíří do Paříže, kde se má sejít s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Zatímco krátce po sestavení vládního kabinetu od Samarase na adresu evropských partnerů zaznívalo, že Řecko hodlá požádat o další odklad při plnění svých úkolů, nyní ministerský předseda své požadavky výrazně utlumil. Možný odklad hodlá zjevně při jednáních zmínit jen jako návrh, ne jako formální požadavek.

Německá kancléřka Angela Merkel uvedla, že na setkání se Samarasem žádná rozhodnutí nepadnou. Berlín si prý chce stejně jako Juncker počkat na zprávu EU a MMF o plnění reforem. Ta by měla být zveřejněna koncem září.