Řecko asi zavede další úsporná opatření

Zdroj: Wikipedia

Podle řeckého ministra financí bude možná nezbytné přijmout další nástroje ke snížení hrozivého deficitu státní pokladny. Situace by se měla vyjasnit na konci tohoto týdne, kdy kontroloři z Bruselu ukončí svou inspekční cestu po Řecku.

„Rozhodnutí (ohledně nových nástrojů) padne až po ukončení konzultací se zástupci Evropské komise,“ řekl novinářů po zasedání řeckého kabinetu ministr financí Jorgos Papakonstantinu. „Uděláme vše proto, abychom dostáli závazkům našeho úsporného programu pro stabilitu a růst,“ dodal.

Řecká vláda zatím sází zejména na zmrazení platů a seškrtání bonusů veřejných zaměstnanců, jejichž reálné mzdy se tak propadnou o několik procent u nižších „šarží“ a až o polovinu u výše postavených úředníků. Výsledkem má být jen letos snížení deficitu o čtyři procentní body na 8,7 %; pod povolená 3 % se má dostat v roce 2012.

Pokud jde o zmíněnou kontrolu v Řecku, ta probíhá hodně důkladně. „Tentokrát se zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu nespokojí pouze s našimi aktualizovanými daty. Disponují vlastními odhady a porovnávají je s oficiálními čísly,“ uvádí jeden z vysoce postavených úředníků řeckého ministerstva financí.

Brusel už Řecku pohrozil, že ho kvůli falšování statistik požene před Evropský soudní dvůr, ale podle současného premiéra Jorgose Papandreu nese také svůj díl viny: Komise prý byla až příliš shovívavá k prohřeškům předchozí konzervativní vlády, která na podzim 2009 prohrála volby. Vyšetřovací komise řeckého parlamentu, jak potvrdil její šéf Christos Papousis, možná dokonce povolá k výslechu pracovníky evropské exekutivy.

Napětí stoupá

Nynější socialistická vláda zřízením vyšetřovací komise do velké míry odpovídá na poptávku veřejnosti, která si žádá potrestání viníků odpovědných za rozpočtovou krizi.

Napětí však neroste jen doma v Řecku, ale i mezi Řeckem a jeho partnery v Unii, kteří mu sice vyjádřili podporu, ale nepřišli se schématem pro případné poskytnutí finanční pomoci (ať už přímo ve formě půjček nebo garancí).

Všeobecně se očekává, že největší náklady záchranné operace by nesli Němci, ovšem těm se to přirozeně nelíbí – v průzkumech pomoc Řecku odmítá devět desetin z nich.

Řekům se zase nezdá způsob, jakým o nich píší některá zahraniční média. Šéf parlamentu Fillipos Petsalnikos si dokonce včera oficiálně stěžoval německému velvyslanci v Aténách na obálku magazínu Focus, který zobrazuje antickou sochu v nelichotivé póze a přidává titulek „Podvody v eurozóně“.

„Vytvářet dojem, že Řekové jsou jen zloději, podvodníci a lenoši, kteří chtějí žít z německých peněz, je nebezpečné. To prostě není pravda,“ ohradil se na řeckém státním rádiu NET Petsalnikos.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Řeků vládní úsporný balíček zatím podporuje, a tak byly až dosud protesty v ulicích spíše symbolické. Jak dlouho ovšem Řekům shovívavost vydrží, jasné není. Ostatně už dnes se koná 24hodinová stávka organizovaná jak odbory ve veřejném, tak v soukromém sektoru, které dohromady zastupují asi polovinu z pěti milionů řeckých pracujících.

(EurActiv s Reuters.)