Řecké strany se nedohodly, v zemi proběhnou další volby

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Řecký devítidenní maratón plný jednání je u konce. Politickým stranám se totiž nepodařilo sestavit životaschopnou koalici, a v zemi se tak budou konat další parlamentní volby. Proběhnou v červnu a největší šanci na vítězství má zřejmě levice, která ostře nesouhlasí s politikou úspor a škrtů.

Názorové rozdíly zejména kolem politiky utahování opasků, kterou předchozí řecká vláda slíbila praktikovat výměnou za finanční pomoc ze strany EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF), jsou natolik propastné, že ani po šesti kolech rozhovorů se řeckým stranám nepodařilo sestavit vládu. Včera (15. května) to po setkání s prezidentem země oznámili lídři nejsilnějších z nich.

„Do tohoto bodu jsme neměli dospět,“ komentoval situaci lídr socialistů Evangelos Venizelos, který se podílel na vyjednávání záchranného balíčku EU a MMF, proti němuž vystupují zejména levicové strany. „Pro Pána Boha, pojďme se již posunout k něčemu lepšímu a ne horšímu,“ dodal.

Ve volbách, které se konaly 6. května, se do řeckého parlamentu dostal velký počet stran, které samy za sebe nebyly schopny zformovat vládu, a jak již bylo řečeno, nezvládly se domluvit ani na koaliční spolupráci (EurActiv 10.5.2012 a EurActiv 14.5.2012). Řečtí voliči tak do volebních místností zavítají ještě jednou – v polovině června.

Posílená levice

Političtí komentátoři se ale vesměs shodují na tom, že výsledné složení parlamentu bude zřejmě stejně roztříštěné jako to současné. Zároveň ale ještě více posílí levicové strany, kterým díky jejich zatvrzelému postoji v průběhu koaličních jednání vzrostla popularita.

„Nadešel čas, abychom vytvořili vládu levice, která se bude těšit široké podpoře a ukončí politiku, která ničí tuto zemi,“ nechal se slyšet charismatický lídr levicové Syrizy, která v parlamentních volbách skončila druhá (za vítěznou Novou demokracií) a nyní vystupuje v roli favorita, teprve sedmatřicetiletý Alexis Tsipras.

„Bude velmi záležet na tom, zda se Řekové budou v těchto opakovaných volbách rozhodovat na základě vzteku a rozhořčení, nebo se uklidní a zhodnotí, co mají ve skutečnosti na výběr,“ konstatoval Theodore Couloumbis, analytik řeckého think-tanku ELIAMEP. „Vybírat totiž budou mezi špatným a ještě horším.“

Včerejší zprávy o repríze voleb se okamžitě projevily na pohybu akcií na západoevropských burzách, které se ocitly na svém letošním minimu. Pokles (vůči dolaru) zaznamenala i společná měna euro a pocítil jej i index burzy v Athénách, který se propadl o 3,6 % na nejnižší úroveň za poslední dvě dekády.

Kritická křižovatka

Povolební situace v Řecku znepokojuje i evropské politické lídry. Řecké levicové strany se totiž netají tím, že pokud by v nových volbách získaly většinu hlasů a sestavily vládu, mezinárodní závazky země by vypověděly. A to by zřejmě znamenalo jediné: řecký odchod z eurozóny.

„Nacházíme se opravdu na kritické křižovatce,“ prohlásil jeden z vysoce postavených úředníků Evropské komise, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Rozhodnutí je skutečně jen a jen na Řecích. Ale nevypadá to dobře,“ podotkl.

„Co teď Řecko potřebuje, je spolehlivost a vůle k reformám, které mu ve spolupráci s jeho evropskými partnery pomohou překonat těžkosti,“ prohlásil německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. „Reformy jsou tvrdé a bolestivé, ale představují jediný způsob, jak opětovně dosáhnout růstu a konkurenceschopnosti. Jiná alternativa neexistuje,“ dodal.

V případě, že Řecko nesplní podmínky EU a MMF, příliv mezinárodní pomoci do země bude zastaven. Podle řeckých úřadů mají Athény finanční prostředky na základní provoz státu pouze do června. 

Nejlepší by byl odchod 

Podle českého ministra finanční Miroslava Kalouska se Řekům v takové situaci nenaskýtá lepší možnost než odejít z eurozóny. Ministr to uvedl po skončení včerejší schůzky s kolegy z EU v Bruselu. Zdůraznil ale, že se jedná čistě o jeho osobní názor. 

„Já se opravdu domnívám, že nejlepším řešením pro Řecko je jeho odchod z eurozóny, ale to je opravdu pouze můj názor. Řada lidí si myslí něco jiného,“ řekl Kalousek (citován ČTK), podle něhož nemohou Athény počítat s manipulačním prostorem pro znovu otevření jednání o jejich závazcích. 

(EurActiv/Reuters).