Řecké strany se na reformách dohodly, EU to už ale nestačí

Olli Rehn, komisař pro měnové otázky, Evangelis Venizelos, řecký ministr financí; zdroj: Council of the European Union.

Řeckým politikům se včera krátce před jednáním ministrů eurozóny podařilo dosáhnout dohody na úsporných opatřeních, jimiž EU a MMF podmiňovaly uvolnění druhého záchranného balíčku. Ministry to ale moc nepřesvědčilo a žádají po Athénách další záruky a šetření. Podle řeckého ministra země prakticky dostala na výběr, jestli chce zůstat v eurozóně nebo ne.

Athény v minulosti opakovaně nedodržely sliby, které daly mezinárodním věřitelům výměnou za poskytnutí finanční pomoci. Míra trpělivosti, kterou měla EU a Mezinárodní měnový fond s Řeckem, už ale přetéká.

Když včera po dlouhých týdnech a několika posunutých termínech ministr financí Evangelis Venizelos předstoupil před své kolegy ze zemí eurozóny s čerstvou dohodou, ministrům už dojednané záruky nestačily. Sdělili mu místo toho, že peníze z druhého záchranného balíčku ve výši 130 milionů eur země nedostane, pokud úspory neschválí také řecký parlament.

Tři podmínky eurozóny

Jean-Claude Juncker, který předsedá skupině ministrů zemí eurozóny Eurogroup, po včerejší schůzce novinářům sdělil, že Řecko dostalo tři podmínky. Zaprvé, reformy, na nichž se řecké politické strany včera dohodly, musí na svém nedělním zasedání schválit také parlament. Zadruhé, Řecko musí do příští středy najít, kde ušetří dalších 325 milionů eur, a zatřetí, EU „potřebuje mít od předsedů hlavních politických stran silné politické záruky, že k zavedení reforem skutečně dojde“. Juncker to uvedl po šestihodinovém jednání, které se konalo v Bruselu. „Tyto věci je třeba zajistit. Teprve pak se rozhodneme,“ dodal.

„Stručně řečeno, bez implementace žádná podpora nebude.“

Včerejší schůzka ministrů financí eurozóny byla původně plánovaná na pondělí 6. února, ale kvůli neschopnosti Řeků podpořit úsporná opatření, která od něj žádá EU a MMF, musela být odložena. Věřitelé od předsedů řeckých stran požadovali, aby se písemně zavázaly, že všechna dohodnutá opatření budou prosazovat i po předčasných dubnových volbách. Politikům se to ale pochopitelně nelíbilo, neboť žádná ze stran se před volbami nechce upisovat k opatřením, s kterými u voličů nezaboduje.

Venizelos: Dostali jsme na výběr

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos ze včerejšího jednání odjel narychlo. Novinářům pouze řekl, že země v podstatě dostala na výběr, jestli chce v eurozóně zůstat, nebo ji opustit.

„Do další Eurogroup, která se s největší pravděpodobností sejde příští středu, se musí naše země, náš lid, zamyslet a přijmout konečné strategické rozhodnutí,“ uvedl. Země podle něj bude muset přijmout zásadní rozhodnutí, které se týká účasti soukromého sektoru (PSI – private sector involvement) na záchraně Řecka.

„Pokud vidíme budoucnost své země v eurozóně a v Evropě, musíme udělat vše proto, abychom program schválili a PSI uzavřeli dříve, než v březnu skončí splatnost našich hlavních dluhopisů,“ vysvětlil.

Řecká vláda poslance koaličních stran vyzvala, aby v parlamentu dohodu podpořily. Včerejší schůzka v Bruselu podle nich ukázala, že pokud jde o uvolnění druhého záchranného balíčku, Řecko je zatím pouze v polovině cesty.

„První krok je, že to parlament musí schválit a dát tím najevo, že jsou pro ně cíle a politiky obsažené v novém hospodářském programu závazné. Nastal čas, abychom se chopili zodpovědnosti. Potřebujeme činy, ne slova,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí řecké vlády Pantelis Kapsis.

Dohoda s věřiteli je téměř hotova

Kromě zprávy, že předsedové řeckých politických stran na poslední chvíli před včerejší schůzkou Eurogroup dospěly k dohodě nad reformami a dalšími úsporami, odjížděl Venizelos do Bruselu také s informací, že Řecko má v rukou koncept dohody se soukromými věřiteli. Zástupci bankovního sektoru se s představiteli země dohodli na výměně stávajících dluhopisů za nové. Aktiva při této operaci přijdou o 70 % své hodnoty a řecký státní dluh se tím sníží o zhruba 100 miliard eur.

„Koncept dohody o účasti soukromého sektoru (…) je prakticky dokončen, přestože formálně bude schválen až v rámci celkového balíčku. Věřím, že k tomu dojde příští týden,“ uvedl komisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi řekl, že si je „docela jist“ tím, že všechny součásti dohody o řeckém dluhu budou schváleny, a naznačil, že by ECB mohla Athénám nepřímo pomoci.

Řecko musí vše, čím mezinárodní věřitelé podmiňují uvolnění další pomoci, splnit do poloviny příštího týdne. Rehn dodal, že do té doby bude hotova i analýza udržitelnosti řeckého dluhu a že EU bude muset posílit dohled nad Řeckem.

Podle Mezinárodního měnového fondu se řecký dluh musí do roku 2020 snížit na 120 % HDP. Zda k tomu budou stačit úsporná opatření, která nyní věřitelé Řecku ordinují, je v tuto chvíli nejasné.

Řecko čekají další protesty

Životní úroveň mnoha Řeků se po přijetí úsporných opatření výrazně sníží. Řecký náměstek ministra práce Jannis Koutsoukos, socialista, kvůli balíčku, který podle něj bude „pro pracující bolestivý“, dokonce rezignoval.

Dvě největší odborová hnutí svolala na protest proti reformám na pátek a sobotu 48hodinovou generální stávku. „Bolestivá opatření, která přinesou strádání mladým, nezaměstnaným a důchodcům, nám nedávají na výběr,“ řekl generální tajemník odborové organizace ADEDY Ilias Illiopulos agentuře Reuters. „Nepřistoupíme na ně. Dojde k lidovému povstání,“ pohrozil.

Šéf pravicové strany Nová demokracie Antonis Samaras včera v televizním vystoupení dlouhé otálení řeckých politických stran hájil. Podle Samarase je třeba protikrizovou politiku změnit – nejde prý pouze škrtat: „Pokud vaše země stagnuje a sociální smír je v ohrožení, je jediným lékem na krizi skutečně zvyšování nezaměstnanost a další dva roky v recesi?“

„Měli bychom Evropanům ukázat, že pokud budeme pokračovat v politice nekonečných úspor, přelije se brzy to, co se teď děje v Řecku, do celé Evropy.“

(EurActiv/Reuters)