Rajoy představil nový úsporný balíček, Španělsko prý ušetří 65 miliard eur

Mariano Rajoy, premiér Španělska; zdroj: Rada EU.

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes (11. července) představil nová opatření, díky kterým by měl Madrid v příštích dvou a půl letech ušetřit 65 miliard eur. Španělsko plánuje zvýšit daň z přidané hodnoty, prodat některá státní aktiva či zavést nové nepřímé daně.

„Žijeme v klíčové době, která určí budoucnost našich rodin, naší mládeže, našeho sociálního systému a našich nadějí. To je realita. Musíme se z tohoto zmatku dostat ven a musíme to udělat co nejdříve,“ prohlásil španělský premiér Mariano Rajoy poté, co představil parlamentu svůj úsporný balíček.

Hlavním krokem, který má snížit španělský deficit, by mělo být zvýšení DPH o tři procentní body na 21 procent (tedy na stejnou úroveň, jako je v České republice). Španělský premiér se k tomuto kroku uchýlil, přestože během loňské volební kampaně slíbil, že španělské DPH nezvýší. Podle vlastních slov ovšem nemá jinou možnost.

Dalšími ohlášenými kroky jsou privatizace letištních, drážních a přístavních aktiv, reforma veřejné správy či zavedení nových nepřímých daní. Rajoy se naopak nedotkne španělských penzí, čímž splní jeden ze svých předvolebních slibů.

Díky plánovaným opatřením by mělo Španělsko ušetřit až 65 miliard eur. Tyto škrty jsou zhruba dvojnásobné oproti těm, které Madrid ohlásil v minulosti.

„Tato opatření nejsou příjemná, ale jsou nezbytná. Naše veřejné výdaje přesahují naše příjmy o desítky miliard eur,“ vysvětlil svá rozhodnutí španělskému parlamentu premiér Rajoy.

Španělsko musí výrazně šetřit, a to i přesto, že se ministři financí eurozóny na začátku týdne dohodli, že do konce měsíce uvolní třicet miliard eur na pomoc španělským bankám. Eurogroup navíc prodloužila dobu, během které má Španělsko snížit svůj dluh pod 3 % HDP. Má na to čas do roku 2014, přičemž letos by měl podle Evropské komise dosáhnout schodek španělského rozpočtu 6,3 % (EurActiv 10.7.2012). Podle dokumentu Komise bude však dosažení i tohoto „lehčího“ cíle pro Španělsko velmi obtížné.

Protesty pokračují

V Madridu mezitím pokračují vlny protestů. Stovky horníků, kteří se před 44 dny vydali ze severošpanělské provincie Asturias do hlavního města, dávaly společně s dalšími tisícovkami protestujících v ulicích Madridu vládě jasně najevo svůj nesouhlas s plánovanými škrty.

Španělsko se musí v posledních letech potýkat s ekonomickou recesí, nezaměstnaností dosahující až 24,4 % (u mladých lidí dokonce přesahující 50 %) i zadluženými bankami, kvůli kterým zažádalo na konci minulého měsíce Evropskou unii o pomoc ve výši až 100 miliard eur (EurActiv 26.6.2012).