Radikální opatření: Itálie zavádí daň 20 procent na platby ze zahraničí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Itálie sáhla v boji proti praní špinavých peněz k drastickému opatření – zavádí dvacetiprocentní daň na příchozí platby ze zahraničí. Italové mohou požádat o zpětné proplacení daně, musí ale prokázat původ peněz.

Rozhodnutí, které prosadil odcházející premiér Enrico Letta, se týká všech příchozích bezhotovostních plateb. Daň budou z transakcí automaticky strhávat italské banky a týká se všech transakcí od 1. února, píše italský zpravodajský server Il Sole 24 Ore.  

První odvod daně proběhne až 16. července, poté už budou odvody probíhat pravidelně každý měsíc.

Italové mohou zpětně požádat o vrácení daně, musí ale prokázat, že peníze nespadají do daňové kategorie „příjem“, tedy v případě že jde například o splátku půjčky či dar. Jinak je Italové musí zahrnout do svých daňových přiznání a dvacetiprocentní srážka pak slouží jako záloha na dani z příjmu.

„Je to hanba, fiskální sadismus,“ řekl o nové dani pro server Il Fatto Quotidiano Elio Lannutti, prezident italského sdružení na ochranu spotřebitele Adusbef. 

„Je absurdní postihovat někoho na základě předpokladu, že je vinen,“ dodal s tím, že opatření je protiústavní a nebude dlouho trvat, než jej někdo napadne u soudu. „Vládě se to vrátí jako bumerang, způsobí to odliv lidí i kapitálu,“ myslí si Lannutti. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.