Rada EU: Německo letos splní rozpočtové kritérium

Po čtyřech letech nadměrných schodků veřejných financí se Německo letos konečně dostane pod 3% hranici. Rada proto odvolala hrozbu na uvalení pokuty v rámci Paktu stability a růstu.

Německo bylo v devadesátých letech silným propagátorem rozpočtového kritéria, které je jednak jedním z Maastrichtských kritérií, které musí splnit členská země před tím, než je jí umožněno přijmout společnou evropskou měnu euro, jednak je kritériem, které členské země musí splňovat v rámci Paktu stability a růstu. Rozpočtové kritérium stanovuje jako maximální přípustný deficit veřejných financí ve výši 3%HDP.

Pakt stability a růstu byl vytvořen za účelem přinucení členských zemí, které jsou členy Evropské měnové unie, aby schodky jejich veřejných financí nebyly příliš vysoké a nenarušovaly tak makroekonomickou stabilitu eurozóny v situaci, kdy existuje pouze jedna měnová politika Evropské centrální banky.

Pakt stability a růstu umožňoval ve své původní verzi uvalit na zemi, která kritérium nadměrného deficitu systematicky porušuje, pokutu. Ironií osudu to bylo právě Německo (společně s Francií a Portugalskem), kterému se od roku 2002 nedařilo rozpočtové kritérium plnit. V nastávajícím období se Německu a Francii podařilo změkčit pravidla Paktu stability a růstu o dodatek, že v případě, že se země dostane do potíží s deficitem, musí být uvalení sankce zváženo s ohledem na hospodářskou situaci země. Výsledkem bylo, že hrozba sankcí nad Německem visela, avšak ke skutečným sankcím nikdy nedošlo.

Před včerejším jednáním Rady ministrů ECOFIN vystoupil komisař pro hospodářské a měnové otázky José Joaquín Almunia a oznámil, že sankce nebudou v případě Německa v letošním roce zapotřebí, neboť země se dostane po dlouhých letech pod hranici 3%HDP schodku veřejných financí. Jeho deficit bude podle odhadů 2,6% oproti loňským 3,3%HDP. Důvodem je jednak růst spotřebitelských výdajů v Německu a dále pak snížení výdajů v rámci velkorysého sociálního systému.

Otázkou zůstává, jak se bude německý deficit dále vyvíjet. Odborníci varují, že oživení spotřebitelské poptávky v Německu může být pouze dočasné s tím, jak se lidé snaží využít nižších daňových sazeb na určité skupiny zboží. Tyto sazby mají od 1.1.2007 vzrůst a je proto pravděpodobné, že poptávka v Německu opět poklesne.

Almunia dále uvedl, že další země – Francie a Řecko – které měly s deficity veřejných financí potíže se letos do tříprocentního kritéria vejdou. Itálie by je mohla následovat příští rok.