Rada a EP se dohodly na rozpočtu pro rok 2014

eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski; zdroj: Evropská komise

Dnes (12. listopadu) brzy ráno představila Komise podobu rozpočtu pro příští rok. Ten by měl dosáhnout 142,6 miliard eur včetně dlouhodobých závazků. Jeho součástí budou i peníze z Fondu solidarity, které dostane Česká republika na vypořádání se s následky letošních povodní. Část z nich by Česko mělo získat již v rámci letošního evropského rozpočtu.

Přestože budou europoslanci hlasovat o legislativě týkající se víceletého finančního rámce pro období 2014-2020 až příští týden na plenárním zasedání, již dnes (12. listopadu) je známé, jak přesně budou rozděleny evropské peníze příští rok. Po dlouhých vyjednáváních se na tom kolem třetí hodiny ráno dohodli zástupci Evropského parlamentu a Rady.

Kompromisní výše rozpočtu dosahuje 135,5 miliard eur, pokud pak přičteme k tomuto číslu i dlouhodobé závazky Unie, dostaneme se k 142,6 miliardám eur. Největší podíl tvoří kapitola 1 zahrnující především strukturální fondy a unijní finanční programy (necelých 64 miliard eur) a kapitola 2 financující zemědělskou politiku (59 miliard eur).

Součástí dohody je mimo jiné i rozhodnutí o finanční pomoci středoevropským zemím postiženým letošními povodněmi z Fondu solidarity. Česká republika by měla získat celkem necelých 16 milionů eur, Rakousko 21,6 milionů a nejvíce postižené Německo pak 360 milionů eur (EurActiv 3.10.2013). Pomoc dostane i Rumunsko, které se v létě 2012 muselo vypořádat se suchem a ničivými požáry.

Z celkových 400 milionů eur by měly zmíněné země získat 250 milionů eur v rámci letošního rozpočtu, zbývajících 150 milionů eur pak obdrží příští rok. Novinářům to potvrdil eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski.

Za minutu dvanáct

Podle komisaře trval maraton vyjednávání mezi Parlamentem a Radou více než 15 hodin. Výsledná výše rozpočtu je pak kompromisem mezi návrhem členských států (134,8 miliard eur) a europoslanců (136,1 miliard eur).

K dohodě přitom došlo doslova na poslední chvíli. Pokud by se ji totiž shodu nepodařilo najít do středy, dosavadní práce na rozpočtu pro příští rok by spadla pod stůl a Evropská komise by musela přijít s úplně novým návrhem.

Na podobě rozpočtu pro následujících sedm let se dohodlo irské předsednictví společně se zástupci Parlamentu na konci června (EurActiv 27.6.2013). Výdaje v platbách by neměly překročit 908 miliard eur, se započtením závazků by mělo jít o zhruba 960 miliard. Poprvé by tak měl být sedmiletý rozpočtový rámec nižší, než ten předcházející.

Na zmíněné výši se usnesly členské země již v únoru, následně však původní plán zamítl Evropský parlament (EurActiv 13.3.2013). Podle červnové dohody by mělo být využívání prostředků flexibilnější, protože finance, které nebudou v jednom roce utraceny, budou moct být využity v roce následujícím, a to bez omezení během prvních tří let programovacího období. V roce 2018 pak bude strop pro převedení prostředků 7 miliard eur, v roce 2019 půjde o 9 miliard eur a v závěrečném roce programovacího období to bude 10 miliard eur (EurActiv 28.6.2013).