Příští víceletý finanční rámec EU bude pružnější

zdroj: Rada EU.

Nová dohoda o příštím víceletém finančním rámci (2014 – 2020) se vyznačuje hlavně větší flexibilitou, výše finančních prostředků zůstane stejná jako v původním návrhu Evropské rady. Většina představitelů EU nový kompromis vítá, určité pochyby nad dohodou ale vyvolal britský premiér David Cameron. Spor o britský rabat se ale včera na summitu údajně vyřešil.

Mezi institucemi EU se včera (27. června) podařilo najít shodu na rozpočtu EU na příštích sedm let. Ještě před začátkem summitu Evropské rady to oznámili zástupce Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU (EurActiv 27.6.2013).

„Je to dobrá dohoda pro Evropu, pro evropské občany i pro evropskou ekonomiku,“ ohodnotil kompromis předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Celková výše rozpočtu zůstane stejná jako v únorovém návrhu Evropské rady, tedy 960 miliard eur v závazcích, respektive 908 miliard v platbách (EurActiv 8.2.2013). Mění se ale způsob využití těchto prostředků.

Flexibilita rozpočtu

Evropský parlament původní návrh rozpočtu, který předložila v únoru Evropská rada, odmítnul s tím, že požadoval především více investic na růst a zaměstnanost a také více pružnosti (EurActiv 13.3.2013). To se mu podařilo do návrhu rozpočtu prosadit.

Větší flexibilita spočívá v tom, že finance, které nebudou v jednom roce utraceny, budou moct být využity v roce následujícím, a to bez omezení během prvních tří let programovacího období. V roce 2018 pak bude strop pro převedení prostředků 7 miliard eur, v roce 2019 půjde o 9 miliard eur a v závěrečném roce programovacího období to bude 10 miliard eur. Podle komisaře pro rozpočet Janusze Lewandowského tím bude zajištěno „plné využití“ víceletého rozpočtu.

Nový rozpočet zahrnuje i Iniciativu na podporu zaměstnanosti mládeže s rozpočtem šest miliard eur, který by měl být díky flexibilitě navýšen o další dvě miliardy (EurActiv 28.6.2013). V kompromisním návrhu je také obsažen tzv. frontloading výdajů na důležitá témata, jako je právě zaměstnanost mládeže, ale i výzkum a další programy pro mladé. Znamená to, že finanční prostředky budou k dispozici přednostně už na začátku programovacího období.

Nový návrh rozpočtu bude příští týden na plénu schvalovat Evropský parlament, formálně ho musí potvrdit i členské státy. Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy je vyzval, aby tak učinily co nejdříve. Lídři států už o tom jednali včera na setkání Evropské rady. Většina představitelů dohodu přivítala.

Britský rabat

Britský premiér David Cameron ovšem v souvislosti s rozpočtem znovu otevřel otázku britského rabatu, tedy obnosu, který se Spojnému království vrací z jeho příspěvku do rozpočtu. Cameron zdůraznil nutnost zachování celého rabatu. O část by totiž Británie mohla přijít v souvislosti s reformou Společné zemědělské politiky.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz to okomentoval slovy, že „premiér Cameron není nikdy spokojen, když se diskutuje rozpočet EU.“ Podle německé kancléřky Angely Merkelové se ale na jednání povedlo dosáhnout shody a Evropská rada víceletý rozpočet podporuje.

Dohodu na rozpočtu vítají i europoslanci sociálně-demokratické frakce, kteří měli k původnímu návrhu výhrady. Předseda frakce Hannes Swoboda (S&D) uvedl, že dohoda sice není zrovna ideální, ale lze v ní nalézt rozhodující zlepšení. „Klíčové požadavky Evropského parlamentu, zejména růst a boj proti nezaměstnanosti mládeže, byly vyslyšeny,“ řekl Swoboda. To jsou podle něj priority, na které se rozpočet EU v těchto těžkých časech musí zaměřovat.

Jeho česká kolegyně, europoslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá (S&D), se k němu připojila. „Je dobře, že kompromis obsahuje závaznou revizi v průběhu víceletého finančního rámce a prioritou je boj proti nezaměstnanosti mladých, jak se ukazuje v uvolnění značné částky prostředků v prvních letech jeho průběhu,“ domnívá se Brzobohatá.