Prezident automobilky Ferrari žádá Berlusconiho rezignaci

Silvio Berlusconi, italský premiér; zdroj: Evropská komise.

Jeden z nejvýznamnějších italských byznysmenů, který bývá někdy označován za příštího předsedu vlády národní jednoty, začátkem týdne vyzval premiéra Silvia Berlusconiho k rezignaci. Současný středopravý kabinet podle něj totiž není schopen řešit současnou dluhovou krizi. Zemi by dle jeho názoru měla vést vláda „národní spásy“.

V dopise uveřejněném v italském deníku La Repubblica prezident Ferrari Luca Cordero di Montezemolo uvedl, že se Itálie, jejíž státní pokladnu sužuje 6% úroková sazba na desetiletých vládních dluhopisech, dostala „do bodu, odkud není návratu“.

„Nemůžeme ztrácet ani minutu. V sázce je všechno: úspory italských občanů, sociální soudržnost i členství v eurozóně,“ uvedl. „Nemůžeme už čekat, jak se politická situace přirozeně vyvine.“

„Premiér si musí uvědomit, že jediná možnost, která tuhle zemi zachrání, je vláda národní jistoty.“ Tlak na Berlusconiho středopravou vládu se v posledních týdnech stupňuje. Finanční trhy dávají najevo nedůvěru v to, že se jeho kabinetu podaří v parlamentu prosadit reformy, které jsou zapotřebí k dosažení fiskální konsolidace. K ráznějšímu řešení italských potíží vyzývají i evropští politici.

Pokud by se totiž dluhová krize přelila z Řecka do Itálie či Španělska, je v ohrožení celá eurozóna.

Berlusconi, jenž ve čtyřech oddělených procesech čelí obvinění z prostituce a daňových podvodů, rezignaci odmítá. V pátek 28. října zopakoval, že ve svém úřadu plánuje setrvat až do roku 2013.

Jarní volby

Bez ohledu na to se však množí spekulace, podle nichž může italská vláda padnout zkraje nového roku. Pokud by se tak stalo, Italové by k volebním urnám zřejmě zamířili na jaře, neboť v tomto období se volby v zemi zpravidla konají.

Berlusconi přežil letos v parlamentu celou řadu hlasování o důvěře. Jeho koaliční partner, Liga severu, však čím dál častěji vyjadřuje pochybnosti, zda vláda v současném složení může pokračovat. Strana však trvá na tom, že jedinou možností jsou nové volby, a odmítá návrhy na vytvoření přechodné „technické vlády“, v jejímž čele by stála nezávislá osobnost zvenčí a jejímž úkolem by bylo schválení reforem.

V případě, že by parlament vládu nepodpořil, rozhodoval by o dalším vývoji italský prezident Giorgio Napolitano. Ten by také určil, zda uspořádat nové volby nebo zda sestavením kabinetu pověřit někoho jiného.

Berlusconiho rezignaci požaduje v Itálii víc a víc účastníků veřejného života. Kromě Monetezemola to jsou například hlavní zaměstnavatelská federace Confindustria, některé deníky a římskokatolická církev.

Montezemolo ve svém dopise uvedl, že balíček reforem, jehož splnění minulý týden vláda slíbila EU a který obsahuje opatření umožňující jednodušší propouštění zaměstnanců a úředníků, je „vzhledem k vážnosti situace naprosto nedostačující“.

Navrhuje místo toho pětibodový plán reforem. Ten by počítal s osekáním vládních výdajů, reformou zákoníku práce, přesunem daňové zátěže od práce směrem ke kapitálu, reformou penzijního systému a otevřením chráněných sektorů konkurenci.

(EurActiv/Reuters.)