Portugalsko požádalo o záchranné laso

zdroj: Evropská komise.

Portugalsko je třetí zemí, které se dostane pomoci ze záchranného balíku pro státy eurozóny. Odcházející portugalský premiér José Sócrates o ni včera večer (6. dubna) požádal Evropskou komisi. Ta jeho rozhodnutí uvítala a označila jej za „odpovědné“.

To, o čem se již nějakou dobu šeptá, se včera večer stalo skutečností. Předseda portugalského úřednického kabinetu José Sócrates vystoupil v portugalské televizi a oznámil, že jeho země bude potřebovat mezinárodní pomoc. Portugalsko se tak zařadilo po bok dalších zemí eurozóny, Řecka a Irska, kterým byla EU (společně s Mezinárodním měnovým fondem) nucena podat pomocnou ruku. 

Oznámení odcházejícího premiéra zaznělo krátce poté, co se ukázalo, že Portugalsko nebude stačit na splácení svého dluhu a je tedy možné, že zkrachuje ještě dříve, než v zemi proběhnou předčasné červnové volby. Lisabonu se sice podařilo úspěšné prodat některé své pokladniční poukázky (krátkodobé dluhopisy se splatností do jednoho roku), úroky se ale vyšplhaly tak vysoko, že by financování dluhu bylo dlouhodobě neudržitelné. 

O tom, že Portugalsko, kde žije 10,5 milionu obyvatel, bude finanční asistenci potřebovat, se spekuluje již nějakou dobu. Socialistická vláda Josého Sócratese se ale dosud jakékoliv zmínce o aktivaci záchranného mechanismu vytrvale bránila. Situace se ale značně zkomplikovala poté, co minulý měsíc opozice smetla ze stolu vládní úsporné plány, čímž způsobila pád celého kabinetu. Podle Sócratese, který rezignoval 23. března, se tak žádost o pomoc stala prakticky „nevyhnutelnou“. 

To, že se k ní premiér nakonec uchýlil, schvaluje i lídr opozičních sociálních demokratů Pedro Passos Coelho.  

Sócratesovo rozhodnutí přivítali i představitelé Evropské unie. Eurokomisař pro hospodářskou a měnovou unii Olli Rehn jej označil za „odpovědný“ a předseda Evropské komise a shodou okolností bývalý portugalský premiér José Manuel Barroso potvrdil, že Unie se bude žádostí Lisabonu zabývat a projedná ji co nejrychleji to půjde. 

Některé odhady hovoří o tom, že pomoc pro Portugalsko by se mohla vyšplhat až na 60-80 miliard eur, což v přepočtu činí až 1,95 bilionu korun (Řecku se dostalo pomoci ve výši 110 miliard eur a Irsku 85 miliard eur). Německo, tahoun unijní ekonomiky, již oznámilo, že bude trvat na tom, aby se do pomoci zapojil i Mezinárodní měnový fond. 

Jelikož předčasné volby proběhnou v Portugalsku až 5. června, někteří komentátoři již začali spekulovat o tom, zda je dobrým nápadem, aby odstupující vláda, která se vlastně nachází uprostřed volební kampaně, záchranný balíček vůbec vyjednávala.