Portugalsko pod tlakem: požádá o pomoc?

zdroj: Rada EU.

Tlak na Portugalsko, aby požádalo o finanční záchranu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, přes víkend ještě zesílil. Státy eurozóny se tak snaží předejít rozšíření dluhové nákazy, která již postihla Řecko a Irsko. Médiím to včera (9. ledna) prozradil vysoce postavený diplomat z eurozóny.

Francie a Německo, dvě silné ekonomiky platící eurem, se obávají, aby se krize eurozóny ještě více neprohloubila. Tlačí proto na portugalskou vládu, aby se více nezdráhala a požádala o finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Ekonomové se totiž obávají, že Portugalsko by mohl potkat stejný osud jako Řecko a Irsko, kterým bylo již z EU a MMF hozeno záchranné laso.

O možnosti, že bude Portugalsko nuceno přijmout mezinárodní pomoc, se spekuluje již od července loňského roku, ale žádná oficiální jednání zatím neodstartovala, prozradil zahraničním médiím vysoce postavený zdroj z eurozóny.

„Podle Francie a Německa Portugalsko o pomoc dříve nebo později požádá,“ uvedl také a dodal, že Finsko a Nizozemsko jsou stejného názoru.

Berlín ale podobné spekulace popírá. „Strategií německé vlády není vyvíjet na Portugalsko tlak, aby požádalo o záchranu,“ prohlásil Steffen Seifert, mluvčí německé kancléřky Angely Merkel.

Zprávy o stupňujícím se tlaku na Portugalsko popírá i samotná vláda portugalského premiéra Josého Socratese.

Na druhou stranu některá portugalská média, například deník Publico, sdílejí názor, že záchranný plán a půjčka od mezinárodních institucí jsou pro Portugalsko, které trápí vysoký státní dluh, neodvratitelné. „Od MMF by nás mohl zachránit už jen zázrak,“ píše se v nedělním vydání deníku.

Sílící tlak na portugalskou ekonomiku se objevil poté, co na konci týdne prudce vzrostly výnosy z dluhopisů, které mají splatnost 10 let, a to až na rekordní úroveň přes 7 %. Očekávání investorů jsou proto spojována s tím, jak dopadne vydání dalšího balíku obligací, které portugalská vláda připravuje na tuto středu (12. ledna). Jedná se o obligace v hodnotě 1,25 miliardy eur.

„Aukce bude velmi ostře sledována,“ potvrzuje diplomatický zdroj.

A proč vlastně silné ekonomiky na Portugalsko tolik tlačí? V ohrožení není totiž jen Lisabon, ale dluhová krize klepe na dveře i ve Španělsku. „Ta pravá bitva se teprve svede a bude o Španělsko – ale v tomto případě si myslím, že máme mnohem větší šanci na úspěch,“ vysvětluje diplomatický zdroj.

Citovaný diplomat se také nechal slyšet, že v případě, že by se portugalská vláda k žádosti o finanční pomoc skutečně uchýlila, záchranný balíček by obsahoval 50 až 100 miliard euro.

„Řekněme, že by se pohyboval (záchranný balík) někde mezi 60 až 80 miliardami eur, ale to jen odhaduji, nevíme totiž, zda bude nějakou pomoc potřebovat i portugalský bankovní sektor,“ řekl diplomat.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).