Portugalsko hledá nové úspory, aby splnilo podmínky EU

Zleva: předseda Evropské komise José Manuel Barroso a portugalský premiér Pedro Passos Coelho; zdroj: Rada EU.

Portugalsko se po pátečním rozhodnutí ústavního soudu, jímž byla zrušena část úsporných opatření, potýká s problémy při plnění cílů, kterými je podmíněna finanční pomoc EU. Evropská komise proto na Portugalsko apeluje, aby dostálo svým závazkům. Premiér Pedro Passos Coelho už oznámil, že se bude škrtat jinde.

Portugalský ústavní soud se v pátek (5. dubna) vyjádřil k vládnímu plánu na snížení rozpočtového deficitu, které je součástí záchranného plánu EU pro Portugalsko. V tom jihoevropská země získala od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) půjčku ve výši 78 miliard eur (EurActiv 4.5.2011).

Portugalsko spolu s Irskem v současnosti usiluje o prodloužení lhůty na splacení úvěru, v pátek o něm budou neformálně jednat ministři financí eurozóny v Dublinu. Šance na delší lhůtu pro Portugalsko se ale rozhodnutím ústavního soudu komplikuje. Soud totiž zrušil čtyři z devíti plánovaných úsporných opatření na tento rok. Jedná se o škrty v dávkách v nezaměstnanosti a při nemocenské dovolené a v příspěvcích pro důchodce a státní zaměstnance.

Podle odhadů tím v úsporném rozpočtu na rok 2013 bude chybět 900 milionů až 1,3 miliardy eur. Ty teď musí vláda hledat jinde. Celý balíček úsporných opatření na tento rok má přitom ušetřit zhruba 5 miliard eur. Jeho cílem je dosáhnout snížení rozpočtového schodku z 6,4 % HDP na 5,5 % v roce 2013.

Bude se škrtat

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho o víkendu prohlásil, že soudní verdikt vážně komplikuje záchranný program, zdůraznil ale, že je plně odhodlán dostát všem fiskálním a ekonomickým závazkům vyplývajícím z půjčky EU a MMF. Chce se hlavně vyhnout žádosti o další půjčku, ke které se už muselo uchýlit Řecko.

Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma ERA Poštovní spořitelny současná situace není bez východiska. Dá se z ní podle něj „vybruslit“ tím, že budou přijata jiná nebo pozměněná opatření. „Je to ale určitě varování do budoucna ohledně mantinelů, které jsou periferním vládám nastaveny ústavními soudy z hlediska toho, co si můžou dovolit,“ řekl EurActivu.

Premiér Passos Coelho prozatím přislíbil, že nedojde k dalšímu zvýšení daní, které jsou teď nejvyšší v historii. Potřebné škrty ve výdajích budou pak hledat všechna ministerstva, Passos Coelho už je požádal o konkrétní návrhy. Jeho snahu o seškrtání rozpočtu podpořila i Evropská komise.

Ta ve svém dnešním prohlášení uvedla, že implementace záchranného programu je podmínkou pro rozhodnutí o prodloužení splatnosti finanční asistence pro Portugalsko, které by usnadnilo návrat země na finanční trhy. Komise ale věří, že se portugalské vládě rychle podaří nalézt příslušná opatření k tomu, aby byly stanovené fiskální cíle naplněny. Přispěje to podle ní k ekonomickému růstu a vytváření pracovních příležitostí.

Chybí konkurenceschopnost

Situace v Portugalsku podle Bureše nebude mít, alespoň v tuto chvíli, další konsekvence, v hlubší krizi to podle něj nevyústí. Na straně tzv. trojky (Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond) totiž bude ochota počkat, až Portugalsko navrhne nové reformní úsporné kroky.

Bureš navíc vysvětluje, že z dlouhodobého hlediska není hlavním problémem Portugalska management veřejných financí, ale otázka konkurenceschopnosti. „Portugalsko nemá konkurenceschopné zárodky ekonomiky a to bude do budoucna problém pro schopnost země splácet veřejný dluh, který je už vytvořen,“ domnívá se.

Dříve nebo později podle něj bude třeba restrukturalizovat veřejný dluh Portugalska podobně jako v Řecku. A to nehledě na to, jak se bude vláda snažit snižovat výdaje a navyšovat daně. „Symptom nízkého růstu tu byl před krizí už nějakých deset let a nevypadá na to, že by se vytvářely nějaké zárodky konkurenceschopné ekonomiky,“ říká Bureš.