Portugalsko dostane od EU a MMF 78 miliard eur

Portugalský premiér José Sócrates v EP; zdroj: Evropský parlament

Portugalsko se včera se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu dohodlo na podobě záchranného balíčku. Podle odstupujícího premiéra Josého Sócratese Portugalsko získalo pomoc za mírnějších podmínek než v minulosti Řecko a Irsko.

José Sócrates včera v krátkém televizním vystoupení oznámil, že se Portugalsko se zástupci EU a MMF dohodlo na tříletém záchranném plánu v celkovém objemu 78 miliard eur. Podle premiéra je dohoda vůči zemi přívětivější, než tomu bylo v případě Řecka a Portugalska, které v minulosti rovněž byly nuceny požádat o mezinárodní pomoc.

Na záchraně se ze dvou třetin bude podílet EU, zbytek dá Mezinárodní měnový fond. Výše úroku ale zatím není známá. S obsahem plánu by veřejnost měli podle zdrojů, na něž se odvolává deník Wall Street Journal, seznámit zástupci EU a MMF ve čtvrtek.

Půjčky země použije k financování svých dluhů. Až 12 miliard eur má podle informací agentury Reuters jít na rekapitalizaci portugalských bank. Od bank dohoda navíc požaduje postupné zvyšování kapitálové přiměřenosti. Podíly v bankách, které by toho nebyly schopné, má dočasně převzít stát.

Z oficiálního vládního prohlášení vyplývá, že Portugalsko nebude muset svůj deficit veřejných financí snižovat tak rychle, jak kabinet v minulosti plánoval. Pro tento rok už proto nemusí přijímat žádná nová úsporná opatření.

Deficit má z loňských 9,1 % HDP letos klesnout na 5,9 %, v roce 2012 na 4,5 % a na úroveň 3 % se má podle plánu dostat o rok později. Vláda původně chtěla stáhnout deficit na 3 % HDP o rok dříve.

Záchranný plán podle premiéra Sócratese nepočítá se snižováním mezd ve veřejném sektoru nebo s rušením třináctých a čtrnáctých platů. Nepožaduje ani propouštění státních zaměstnanců či zvyšování věku pro odchod do důchodu.

Podle agentury Reuters dohoda předpokládá příjmy z privatizace v objemu 5,3 miliard euro. S prodejem největší portugalské banky Caixa Geral de Depósitos se ale podle premiéra nepočítá.

Žádost o mezinárodní půjčku urychlila demise vlády premiéra Josého Sócratese, když se jí parlamentem nepodařilo protlačit balíček úsporných opatření. Portugalsko se tak 7. března stalo třetí členskou zemí EU, která byla nucená požádat o pomoc (EurActiv 8.4.2011).

Zemi nyní čekají parlamentní volby, které jsou naplánovány na 5. června. Za přijetí reformních kroků bude odpovědna až nová vláda.

Na vyjednávání podmínek záchranného balíku s představiteli Komise, ECB a MMF podílel jak odstupující kabinet, tak zástupci opozice. To je prý také důvod, proč jednání trvala více než tři týdny (což je déle než v případě Řecka a Irska).

Dohodu v podobě memoranda o porozumění mají dnes v Lisabonu podepsat ještě zástupci opozice. Evropská unie by o uvolnění pomoci pro Portugalsko měla jednat na nejbližší Radě ministrů financí naplánované na polovinu května.

Velkou neznámou ovšem zatím zůstává pozice Finska, kde v dubnových parlamentních volbách uspěla nacionalisticky orientovaná strana Praví Finové, která nesouhlasí s poskytováním půjček zadluženým zemím eurozóny (EurActiv 18.4.2011).