Podpora podnikání z EU: rozdíly mezi kraji jsou propastné

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Za sedm let získali čeští podnikatelé z Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) 84 miliard korun. Mezi kraji přitom v čerpání dotací panují významné rozdíly, vyplývá z údajů projektu Česko v datech. Většina finanční podpory OPPI pochází z EU, částečně se na ní podílí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nejúspěšněji dotace čerpaly subjekty v Jihomoravském kraji, kde se realizovaly projekty za skoro 14 miliard korun. Následovaly Moravskoslezský a Středočeský kraj s dotacemi ve výši necelých 12 miliard. Nejméně dotací naopak doputoval do Karlovarského kraje, kde si podniky rozdělily dvě miliardy korun.

Velké rozdíly ukazuje i přepočet udělených dotací na obyvatele krajů. Zatímco v Plzeňském kraji připadá na hlavu z OPPI 5771 korun, ve Zlínském kraji je to 15 448 korun.

„Rozdíly v čerpání mohou být způsobeny mnoha faktory, například soustředění dotačních projektů v dostupných a atraktivních lokalitách. Velké dotační projekty jsou realizovány v regionech, kde je dostatek pracovních sil, dobrá dostupnost po komunikacích, popřípadě je možná spolupráce s partnery, například vysokými školami či vývojovými pracovišti,“ vysvětlil velké regionální rozdíly partner v daňovém a právním oddělení Deloitte Luděk Hanáček.

Dotace si rozdělilo přes 12 tisíc subjektů, desetina z nich sídlí v Praze. Přestože program není určen pro projekty z hlavního města, místní subjekty mohou dotace získat, pokud projekty realizují v jiných krajích. „Největší patrioti jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje, shoda sídla firmy a místa realizace panuje v 92 procentech případů,” uvedl Zdeněk Honek, country manager společnosti SAS ČR.

Program OPPI podporuje jen některá odvětví. Nejvíce, zhruba pět miliard bylo vyčerpáno na podnikání v informačních technologiích, čtyři miliardy získaly podniky věnující se pronájmu a správě nemovitostí a 3,4 miliardy subjekty zabývající se obráběním.

Autor: Štěpán Bruner

Celý článek naleznete na webu E15.cz.