Podle expremiéra dojdou Řecku v červnu peníze

Lukas Papademos, řecký premiér; zdroj: Rada EU.

Pokud řecké strany po volbách nesestaví stabilní vládu, země přestane být už v druhé polovině června schopná splácet své závazky. Píše se o tom v dokumentu, který bývalý premiér překlenovací vlády Lucas Papademos zaslal politikům v Athénách krátce po prvních neúspěšných volbách 6. května.

Pokud vláda, která vzejde z voleb naplánovaných na 17. června, nebude schopná splnit podmínky záchranného programu EU a MMF, vláda nebude mít dost peněz na financování běžných výdajů. Informaci o dopisu, který měl bývalý premiér Papademos adresovat řeckému prezidentovi Karolosi Papouliasovi a šéfům politických stran, přinesl o víkendu řecký deník To Vima.

„Od konce června bude schopnost vlády financovat své závazky zcela záviset na schválení dalších splátek z EFSF a MMF,“ cituje z dokumentu s odkazem na řecký list deník Telegraph.

V osmibodovém materiálu, jehož autentičnost podle Financial Times potvrdil i nejmenovaný zdroj z řeckého úřadu vlády, Papademos politiky varoval, že se situace ve veřejných financích zhoršuje rychleji, než se původně očekávalo.

„Zdroje, které má vláda k dispozici, se postupně sníží ze zhruba 3,8 miliard eur k 11. květnu na zhruba 700 milionů eur k 18. červnu a kolem 20. června dosáhnou negativní úrovně v objemu zhruba jedné miliardy eur,“ píše se v dokumentu.

Financial Times uvádí, že potíže s financováním veřejných výdajů mají tentokrát čistě domácí původ. Řekové na protest proti úsporným vládním opatřením přestávají platit daně a stát musel již v několika oblastech své výdaje pozdržet. Ministerstvo financí například přestalo proplácet řeckým exportérům daň z přidané hodnoty a pozastavilo platby do zdravotnictví. Nemocnice kvůli tomu nemohou proplácet léčiva a pacienti jsou nuceni si léky hradit sami a v plné výši.

Situaci v Řecku zhoršují také obavy z nuceného vystoupení z eurozóny v případě, že by vláda, která vzejde z druhých předčasných voleb, nechtěla přistoupit na podmínky záchranného programu dohodnutého s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Mnoho Řeků v obavě ze znehodnocení úspor v případě přechodu na drachmu zamířilo po volbách 6. května do bank a své peníze si vybralo. Podle Financial Times řecké banky odhadují, že si lidé ze svých účtů za poslední tři týdny vybrali už víc než 8 miliard eur.

S úspornými opatřeními, na kterých se Řecko v minulosti dohodlo s mezinárodními věřiteli, nesouhlasí radikální levicové hnutí Syriza, a jeho lídr Alexis Tsipras slibuje, že v případě vítězství bude po volbách usilovat o vyjednání nových podmínek.

Syrizu předvolební šetření dosud favorizovala. Podle čtyř nejnovějších průzkumů, které byly v Řecku představeny o víkendu, se ale nyní do vedení dostala středopravá Nová demokracie. Strana nyní v průzkumech těsně vede. Zatímco Syriza by podle průzkumů dostala zhruba 23 % hlasů, Nová demokracie by získala mezi 25 a 26 %. Na třetím místě by přibližně se 14 % skončila středolevá strana Pasok.