Pobaltské státy se cítí připraveny na euro

Jejich ekonomický růst je ohromující, ale jejich míra inflace je nad hranicí stanovenou EU. Přesto pobaltské státy stále věří, že jsou připraveny na vstup do eurozóny.

Navzdory výraznému ekonomickému růstu možná Litva, Lotyšsko a Estonsko budou muset odložit členství v eurozóně. Důvodem je příliš vysoká míra inflace. Limit pro inflaci před vstupem do eurozóny je nyní 2,6%. Nicméně průměrná inflace v Estonsku byla v roce 2005 4,1%, litevská byla nad 3% a lotyšská dokonce okolo 7%.

Estonsko a Litva původně chtěly přijmout společnou evropskou měnu v lednu 2007. Lotyšsko si jako cílové datum stanovilo leden 2008. Komisař pro ekonomické a měnové záležitosti Joaquin Almunia a další úředníci Komise ale naznačili, že kvůli vysoké inflaci bude muset být vstup odložen. A to navzdory faktu, že ekonomiky těchto tří států rostou asi šestkrát rychleji než zbytek EU.

Pobaltské státy se ale nechtějí jen tak vzdát. „Estonská ekonomika je připravena [na vstup do eurozóny],“ řekl premiér Andrus Ansip Financial Times. „Řada našich indikátorů, úroveň veřejného dluhu a fiskální rovnováha, jsou nejlepší v celé EU.“

Předseda Litevské centrální banky Reinoldijus Sarkinas řekl stejnému deníku, že „nemáme v úmyslu odložit vstup do eurozóny“.

Lotyšský premiér Aigars Kalvitis řekl, že stále platí rok 2008 jako cílové datum vstupu.

EU zhodnotí připravenost uchazečů o vstup do eurozóny v říjnu 2006. Pobaltské státy požadují hodnocení dříve.

Z nových členských států Unie všechny podmínky pro vstup do eurozóny splňuje pouze Slovinsko (míra inflace je 2,6%), které se chystá přijmout euro 1. ledna 2007.