Plaťte firmám, aby zaměstnávaly mladé, vyzývá vlády OECD

Míra nezaměstnanosti mladých je natolik vážná, že je potřeba uvažovat i o dosud nepředstavitelných krocích. Jedním z nich by mohly být i dotace pro firmy, které by pro mladé lidi vytvářely nová pracovní místa, tvrdí ve svém výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila svůj letošní výhled zaměstnanosti, podle kterého zůstane počet lidí bez práce v jejích 34 členských zemích vysoký i příští rok. Autoři dokumentu varují především před vysokým počtem mladých lidí v této skupině.

V zemích OECD je bez práce 48 milionů lidí. Podle odhadů by zde nezaměstnanost měla do konce roku dosáhnout 8 %. V následujících měsících by se pak měla lehce snížit na úroveň 7,8 %.

Vlády by se podle OECD měly snažit v oblastech, kde to rozpočet dovolí, realokovat zdroje na programy podporující návrat lidí do zaměstnání. „Podporujeme odvážné kroky stimulující tvorbu pracovních míst pro mladé lidi, a to dokonce i neortodoxní opatření, o kterých by se za normálních okolností ani neuvažovalo. Jde například o dotace firmám na vytváření pracovních míst,“ uvedl pro agenturu Reuters Stefano Scarpetta z OECD.

Vlády by se podle OECD naopak měly vyvarovat krokům, jako je předčasný odchod do důchodu. Podle této organizace má podobné opatření na zaměstnanost mladých jen malý vliv, ale přináší obrovské náklady.

Výhled dále upozorňuje, že nejvyšší nezaměstnanost může i v příštím roce očekávat s 28,2 % Řecko následované Španělskem s 27,8 %. Počet lidí bez práce navíc poroste ve většině zemí eurozóny. Výjimkou bude Německo, které může očekávat mírný nárůst pracovních míst.

Podle nejnovějších údajů Eurostatu dosáhnul v květnu počet lidí bez práce v Evropské unii 26,4 milionů. Zatímco míra nezaměstnanosti v celé EU stagnovala na úrovni 10,9 %, v eurozóně se od dubna zvýšila o jednu desetinu procentního bodu na rekordních 12,1 %.

Ve zmiňovaném období bylo v EU bez práce 5,5 milionů lidí mladších 25 let, průměrná míra nezaměstnanosti mladých tak dosáhla 23 %. Padesátiprocentní hranici pak překročilo Řecko a Španělsko.

Vysokou mírou nezaměstnanosti mladých se na červnovém summitu zabývala také Evropská rada. Lídři EU se dohodli, že v rámci příštího víceletého finančního rámce vyčlení 8 miliard eur na Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí, pomocí které by lidé mladší 25 let měli do čtyř měsíců od ukončení vzdělání nebo ztráty zaměstnání získat další vzdělání, novou práci nebo stáž (EurActiv 28.6.2013).