Paříž a Berlín po nedělním summitu EU plánují další

Zdroj: http://www.elysee.fr/.

K odloženým summitům zemí EU a eurozóny, které proběhnou v neděli 23. října, přibude nejpozději ve středu ještě jeden dvojitý summit. Ke konci včerejšího dne to po mnoha protichůdných prohlášeních oznámili zástupci Francie a Německa.

Ve společném německo-francouzském prohlášení, které Elysejský palác včera ve večerních hodinách zveřejnil na svých webových stránkách, se dočteme, že evropští státníci budou hledat shodu ve třech oblastech:

  • způsob implementace nových typů intervencí, jež má k dispozici záchranný fond eurozóny (EFSF),
  • plán rekapitalizace evropských bank,
  • implementace „evropského vládnutí“ a posílení evropské integrace.

V návaznosti na balíček úsporných opatření, který včera schválil řecký parlament, a na poslední zprávu EU a MMF, Francie s Německem uvedly, že je třeba „zlepšit udržitelnost“ řeckého dluhu, a vyzvaly proto k „okamžitému zahájení“ jednání se soukromými věřiteli.

Podle zdrojů Německo požadovalo odložení nedělního summitu do doby, než se Paříž a Berlín shodnou na způsobu posílení záchranného fondu eurozóny. Francouzský prezident ale trval na tom, aby se nedělní summit konal.

Deník Financial Times v této souvislosti cituje nejmenovaný zdroj z okolí německé kancléřky, podle kterého se od nedělní schůzky žádné závěry čekat nedají, a dohodu lze tedy očekávat nejdřív ve středu.

Na dotaz, proč se tedy státníci musejí scházet i v neděli, zdroj odpověděl: „To je dobrá otázka. Protože to chce Sarkozy.“

„Francie s Německem se dohodly, že všechny body této ambiciózní a komplexní reakce bude do hloubky řešit nedělní summit tak, aby je představitelé států a vlád mohli schválit na druhé schůzce, která se uskuteční nejpozději ve středu,“ stojí ve francouzsko-německém prohlášení.

Podle deníku se Francie pokoušela své partnery přimět k souhlasu s návrhem, který by EFSF dával přístup k neomezeným zdrojům Evropské centrální banky. U kancléřky i ECB ale narazila.

Francie s Německem se liší také v pohledu na způsob rekapitalizace evropských bank.

Evropští úředníci, kteří na přípravě nedělního summitu pracují, se ale neshody mezi Paříží a Berlínem snaží mírnit. Vzájemné rozpory se podle nich „přehánějí“.

Německá kancléřka Angela Merkel se s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym setká už v předvečer nedělních summitů EU a zemí eurozóny. Společně se zúčastní večeře pořádané Evropskou lidovou stranou (EPP).