Referendum o další pomoci Řecku možná nebude

Jorgos Papandreou, řecký premiér; zdroj: Rada EU.

Referendum o další pomoci Řecku, které znervózňovalo lídry EU i finanční trhy, se nakonec možná konat nebude. Řecká středopravicová opozice, která se k záchrannému balíku EU a MMF původně stavěla zamítavě, naznačila, že obtížně dojednanou dohodu podpoří. Na článku se podílel řecký EurActiv.

Návrat řeckého premiéra Jorgose Papandrea z francouzského města Cannes, kde v současné době probíhá zasedání představitelů nejvyspělejších ekonomik světa G20, zpět do Řecka provázely dohady o jeho možné demisi. Tyto spekulace se ale nakonec nepotvrdily.

Papandreu na začátku týdne oznámil, že si pohrává s myšlenkou, aby obtížně dojednanou dohodu z nedávného summitu EU o dalším záchranném balíku pro zadlužené Řecko včetně příslibu odpisu poloviny jeho dluhů schvaloval řecký lid v referendu (EurActiv 1.11.2011). Okamžitě si tak vysloužil kritiku evropských politických lídrů v čele s francouzským prezidentem Sarkozym a německou kancléřkou Merkel, kteří Athénám pohrozili, že dokud onu dohodu nepřijmou, mohou na pomoc zapomenout, a také domácí opozice.

K ní se vzápětí přidali i někteří členové Papandreova kabinetu, včetně ministra financí Evangelose Venizelose, a poslanci vládního socialistického PASOKu, kteří dali najevo, že s referendem nesouhlasí. Premiérova těsná parlamentní většina se tak rázem rozplynula.

Zlomovým okamžikem se ukázalo být prohlášení lídra opozice Andonise Samarase z Nové demokracie (ND), který uvedl, že je připraven dohodu, která má Řecko vyvést z krize, podpořit. Řecký premiér na změnu názoru opozice reagoval slovy, že vyhlášení referenda v takové situaci ztrácí smysl.

Na půdě řeckého parlamentu večer prohlásil, že pokud by si měl vybrat mezi širokou politickou dohodou uzavřenou mezi poslanci a referendem, rozhodl by se pro první možnost.

„Pokud dohodu nepřijmeme, bude to znamenat začátek našeho odchodu z eurozóny,“ řekl premiér a dodal: „Jestliže ale dosáhneme kompromisu, žádného referenda nebude potřeba.“

Podle zdrojů řeckého EurActivu by 300členný řecký parlament mohl o dohodě hlasovat již příští týden.