Papandreu chce rezignovat, Řecko povede přechodná vláda

Jorgos Papandreu; zdroj: CreativeCommons.org; autor: Pasok.

Řecký premiér Jorgos Papandreu se rozhodl rezignovat, a přenechat tak schválení podmínek nedávno dojednaného záchranného balíku nové přechodné koalici. Ta zemi povede do předčasných parlamentních voleb, které by se v Řecku měly konat příští rok v únoru.

Jorgos Papandreu, který vede řeckou vládu teprve něco málo přes dva roky, ve svém úřadu končí. Své rozhodnutí dosavadní šéf řeckého kabinetu oznámil včera před zahájením společné schůzky s prezidentem země Karolosem Papuliasem a lídrem opoziční středopravicové Nové demokracie Antonisem Samarasem.

Oba politici se poté dohodli na tom, že se do čela země postaví přechodná vláda národní jednoty, které ale Papandreu již předsedat nebude. „Nemám zájem stát v čele nové vlády,“ sdělil v neděli novinářům. Jméno nového premiéra, který má být apolitický, bude oznámeno pravděpodobně dnes po skončení dalšího jednání mezi Papandreem a Samarasem.

Dosavadní řecký premiér o křeslo šéfa vlády přišel v důsledku sledu událostí, které minulý týden vyděsily přední evropské lídry a znejistěly finanční trhy. Papandreu totiž oznámil, že o dohodě, kterou nedávno obtížně vyjednal bruselský summit a která se týkala další finanční pomoci zadluženému Řecku, bude rozhodovat řecký lid (EurActiv 1.11.2011). Francouzsko-německé duo následně Řekům pohrozilo, že dokud nebude jasné, jak lidové hlasování dopadlo, mohou zapomenout na další 8miliardovou splátku z prvního záchranného balíku, který EU dojednala na jaře loňského roku. Bez ní by ale podle informací řeckého ministerstva financí země vydržela pouze do poloviny prosince.

Řecký premiér se proto pod tlakem politiků eurozóny a domácí opozice rozhodl, že referendum vypisovat nebude (EurActiv 4.11.2011). Podmínky dohody o další pomoci, včetně odpisu poloviny řeckého dluhu (více EurActiv 27.10.2011), tak bude schvalovat až nová přechodná řecká vláda. Jakmile bude dokument implementován, proběhnou v Řecku předčasné volby.

Podle vyjádření řeckého prezidenta Papuliase půjdou Řekové k parlamentním volbám na konci února 2012 (některá média uvádějí datum 19. února).

Největší šance má Papademos

A kdo má největší šanci stát se předsedou přechodné vlády? Podle celé řady komentátorů se s největší pravděpodobností Papandreovým nástupcem v čele řecké vlády stane harvardský profesor ekonomie a bývalý viceguvernér Evropské centrální banky Lucas Papademos, který se v Řecku, a stejně tak v Evropě, těší širokému respektu.

Podle deníku To Vima je přijatelný jak pro Papandrea, tak pro šéfa opozice Samarase.

Další jméno, o kterém se v kuloárech šeptá, patří současnému ministrovi financí, jímž je Evangelos Venizelos.