Obliba bezkontaktních karet roste, Češi ale na hotovost nezapomněli

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: adamr.

I přesto, že přibývá držitelů bezkontaktních karet, které při platbě nevyžadují zadání bezpečnostního PINu, řada držitelů karet neváhá a před platbou v obchodě nejprve navštíví nedaleký bankomat.

Představa, že bude možné v obchodě zaplatit platební kartou během několika vteřin, bez toho aniž by se zákazník musel zdržovat vyťukáváním bezpečnostního PINu, byla před několika lety nemyslitelná. V současnosti se nad tím nikdo nepozastavuje, počet držitelů tzv. bezkontaktních karet totiž celosvětově roste. Výjimkou není ani Česká republika. 

„Velmi nás těší, že se zvyšuje i využití karet. Meziročně narostl počet bezkontaktních transakcí v Evropě o 220 procent. Vzrostl také objem plateb, a to o plných 356 procent,“ pochvaluje si Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Česko podle jeho slov patří k deseti zemím v Evropě, kde bylo dosud vydáno více než milion karet s touto možností.

I přesto, že se podle dat České spořitelny naučili Češi využívat bezkontaktního placení i za menší nákupy například v supermarketu či samoobsluze, řada z nich stále preferuje platbu hotovostí.

Za rohem je bankomat

Jak uvedl server Euro, někteří držitelé platebních karet neváhají před nákupem v obchodě zavítat do nedalekého bankomatu, kde si vyberou předpokládanou částku v hotovosti. Děje se tak i přesto, že je obchod, kde chtějí nakoupit, vybaven platebním terminálem.

Podle informací České spořitelny byl dnem, kdy Češi vybrali nejvíce hotovosti, pátek 13. prosince.  

Jak uvádí statistiky Sdružení pro bankovní karty ČR počet výběrů z bankomatů tuzemských bank v loňském třetím kvartále meziročně vzrostl o téměř deset procent. Objem plateb se zvýšil o 7,3 procenta.

S tím souvisí i rostoucí počet nových bankomatů. V loňském roce nechaly banky instalovat na 130 nových přístrojů. V současné době jich je 4.375.

Autor: Lucie Bednárová