Obchodníci se bojí drahých platebních karet

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: David Castillo Dominici.

Evropští i čeští obchodníci mají strach, že EU nakonec ustoupí od plánované reformy platebních služeb, která obchodníkům umožní, aby si vybírali, kterou platební kartu od zákazníka přijmou a kterou kvůli vysokým poplatkům odmítnou. Návrhem nových pravidel se dnes zabýval také Evropský parlament.

Budou obchodníci při placení za prodej svého zboží či služeb přijímat všechny platební karty jedné značky, nebo bude zcela na nich, kterou kartu od zákazníka přijmou a kterou ne? To je jeden z problémů, který nyní v souvislosti s připravovanou změnou legislativy řeší i Evropský parlament. 

Karty jsou levnější i dražší

V současné době v EU platí, že pokud chce zákazník za svůj nákup zaplatit platební kartou, obchodník, který na dveře svého krámu vyvěsí logo karetní společnosti, musí přijmout všechny karty této značky. 

Jak ale poukazují obchodníci, spotřebitelé mají k dispozici širokou škálu platebních karet, které se však od sebe liší rozdílnou výší mezibankovních poplatků za jejich akceptaci. Obecně platí, že bezkontaktní karty mají nízký poplatek, zatímco služební karty jsou dražší. Podobně je to s prémiovými kartami, které umožňují extra služby. 

„Existuje-li tzv. pravidlo akceptace všech karet (HACR; z angl. Honor All Cards Rule), obchodník nemá na výběr,“ řekla EurActivu Hana Carvová ze Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Vysoké náklady se pak promítnou do cen zboží či služeb. 

„Kdyby měl obchodník možnost si vybrat, mohl by spotřebitele upozornit, že za jejich kartu platí neúměrně vysoké poplatky. Proto je pro obchodníky klíčové, aby měli právo volby,“ dodala. 

Budeme si nosit celý balíček karet? 

Podobně ve svém návrhu uvažuje i Evropská komise, která chce pravidlo HACR do budoucna omezit a umožnit obchodníkům vybrat si platební karty, jež budou akceptovat. Věří totiž, že se jí tak podaří zlepšit konkurenční prostředí a vnést na trh více transparentnosti.  

S takovým postupem ale nesouhlasí karetní společnosti a banky a proti se staví i parlamentní zpravodaj legislativy španělský europoslanec Pablo Zalba Bidegain (EPP). 

Pokud získá obchodník možnost vybrat si, kterou kartu ve svém obchodě přijme, naruší se prý spotřebitelská jistota. Každý zákazník si totiž bude muset před každým nákupem hlídat, zda svou kartou vůbec zaplatí.  

„Případně jich budeme nosit celý balíček s tím, že alespoň jednu kartu snad prodejce akceptuje,“ píše se ve stanovisku ke směrnici Evropské komise Sdružení bankovních karet (SBK). 

„Z určitého pohledu je úvaha Komise pochopitelná. Je správné, aby obchodník, kterému se nevyplácí akceptovat dražší karty, je jednoduše neakceptoval. Je to princip volné soutěže, ale na druhou stranu by se mělo myslet i na stranu držitele karet,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro EurActiv Sirus Zafar, předseda SBK.   

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že pokud zákazníkovi nebude z jakéhokoliv důvodu umožněno zaplatit kartou, klesne jeho důvěra v používání platebních karet. „Vede to pak k tomu, že kartu postupem času přestane používat,“ dodal Zafar. 

S návrhem směrnice o platebních službách a nařízení k mnohostranným mezibankovním poplatkům přišla Evropské komise v létě letošního roku. V těchto dnech se k balíčku vyjadřuje i Evropský parlament. Kompromis s ostatními unijními institucemi by měl být připraven na jaře příštího roku. 

K novým pravidlům připravil EurActiv souhrnný factsheet, který je ke stažení zde.