O kolik vzrostou ceny po 1. květnu?

Podle průzkumu agentury SC&C, o kterém informovala ČTK, si 96 procent lidí myslí, že se vstupem země do Evropské unie vzrostou ceny.

Dvě třetiny dotázaných očekávají silný růst cen, zatímco třetina se domnívá, že růst bude spíše pozvolný. S tím souhlasí také většina ekonomů. Ti upozorňují na to že s 1. květnem může dojít k jistému nárůstu cen, ale nepůjde o drastický skokový nárůst cenové hladiny. Na druhé straně zdůrazňují, že cenová hladina bude v delším časovém období skutečně narůstat. K tomu by ale mělo docházet postupně za současného nárůstu mezd.

K okamžitému vzestupu cen dojde k 1.5 především v oblastech, kde bude zboží přesunuto ze snížené sazby DPH do základní 19 ti procentní sazby. Půjde především o služby restauračníích zařízení, stavební práce pro jiné něž bytové účely, nákladní železniční přeprava a mnoho dalších položek. V mnoha případech však není jasné, zda tržní cena automaticky stoupne o celý nárůst daně. Je pravděpodobné, že nárůst daně v určitých oblastech s málo pružnou poptávkou spíše sníží zisky podnikatelů. Počátkem května také poklesne základní sazba DPH z původních 22 procent na 19, a tak v se vmnoha oblastech může vytvořit jistý prostor pro pokles cen.

K jistému nárůst v konkrétních oblastech může vést i přijetí společného celního sazebníku Unie a odbourání posledních celních bariér. Celkový vliv na ceny je ale nejednoznačný, protože mnoho dovážených surovin, např. francouzské víno, by v důsledku odbourání cel mělo naopka zlevnit
.