Novým šéfem Eurogroup bude Nizozemec Jeroen Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem; zdroj: Rada EU

Dnešní (21. ledna) setkání ministrů financí států eurozóny (tzv. Eurogroup) naposledy povede Jean-Claude Juncker. Podle všech očekávání bude nahrazen dosavadním nizozemským ministrem financí Jeroenem Dijsselbloem, který získal podporu států jako je Německo, Finsko nebo Slovensko a nakonec i Francie, jejíž souhlas byl do poslední chvíle nejistý.

Jean-Claude Juncker po osmi letech končí v čele uskupení, které zahrnuje ministry financí všech 17 států, kde se platí eurem. Jediným známým kandidátem na uvolněnou pozici je holandský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

Záměr jmenovat Dijsselbloema byl neformálně oznámen už na summitu EU v prosinci 2012, podle pravidel ve smlouvách však musí být šéf Eurogroup oficiálně zvolen ministry financí na jejím zasedání.

Dijsselbloem je od listopadu loňského roku ministrem financí Nizozemska, které se řadí do skupiny severních států, jež podporují striktní úsporná opatření. Německo mu vyslovilo podporu již na začátku roku s tím, že předseda shromáždění ministrů financí eurozóny by měl pocházet z finančně stabilní země, která se těší vysokému hodnocení ratingových agentur. 

Podporu holandskému kandidátovi již vyslovilo také Finsko a Slovensko. Kandidaturu Dijssbleoma uvítal i dosavadní předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker z Lucemburska.

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici se ale ještě minulý týden vyjádřil ke jmenování Dijsselbloema rezervovaně. V rozhovoru pro německý tisk uvedl, že se o holandském ministrovi financí ještě potřebuje dozvědět více, a k jeho jmenování by proto podle něj mělo dojít nejdřív v únoru.

Teprve v neděli Moscovici ve francouzské televizi potvrdil, že s největší pravděpodobností bude Dijsselbloem jmenován již na pondělním setkání ministrů financí eurozóny. Moscovici od Dijsselbloema očekává, že na zasedání bude prezentovat své vize pro budoucnost Evropy. Zároveň doufá, že nový předseda Eurogroup bude pokračovat v tradici Jean-Clauda Junckera.

Šéf uskupení ministrů financí zemí používajících euro je volen na období dva a půl roku. Role Eurogroup stoupá společně s diskuzemi o prohlubování ekonomické integrace. Skupina také například rozhodovala o finanční pomoci Řecku, Irsku a Portugalsku.

Na prvním letošním setkání Eurogroup, které se koná dnes v Bruselu, se ministři financí budou mimo jiné zabývat žádostí Kypru o záchranný balíček nebo otázkou přímé rekapitalizace bank prostřednictvím Evropského stabilizačního mechanismu (EurActiv 9.7.2012).