Nové zátěžové testy bank vyhodnotí i ohrožení státními dluhy

Nejpozději do konce července zveřejní celá Evropská unie výsledky tzv. zátěžových testů (stress testů) svých bank. Shodli se na tom včera vrcholní představitelé členských států a vlád. Unie tak chce obnovit důvěru investorů ve zdraví evropského bankovního sektoru.

„Shodli jsme se, že výsledky tzv. zátěžových testů bank zveřejníme nejpozději v druhé polovině července,“ uvedl včera na tiskové konferenci k summitu zemí evropské sedmadvacítky stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Také španělský premiér José Luis Rodriguez Zapatero, o jehož zemi se v posledních dnech spekuluje jako o dalším možném adresátovi mezinárodní finanční pomoci (EurActiv 17.6.2010), považuje zveřejnění výsledků za nejlepší způsob jak ukončit spekulace o situaci ve španělském bankovním sektoru a v Evropě obecně.

„Chceme-li potvrdit solventnost (bank), nic lepšího než transparentnost k dispozici nemáme,“ uvedl Zapatero. „Zátěžové testy musejí být svou povahou náročné. Musíme zvolit testy, které budou v kontextu našeho hospodářského růstu co nejnáročnější. Pouze tak můžeme posílit svou důvěryhodnost,“ dodal.

Evropská unie provedla zátěžový test svých bank již v průběhu loňského roku. Tehdy se ale týkal bankovního sektoru jako celku a ne jednotlivých zemí, nebo dokonce jednotlivých bank.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso nyní trvá na tom, že by se výsledky zátěžových testů měly zveřejnit banku po bance a na Evropskou radu si včera šel pro souhlas členských států.

Guvernér Budesbanky a člen rady guvernérů ECB Axel Weber ale včera prohlásil, že je třeba připravit novou sérii zátěžových testů. Na rozdíl od minulosti by měly pokrývat větší počet bankovních institucí a měly by kalkulovat i s novými scénáři jakým je například krize státních dluhů.

Weber na tiskové konferenci ve Frankfurtu dodal, že podporuje zveřejnění výsledků zátěžových testů pro jednotlivé banky a jednotlivé státy, a to na mezinárodní úrovni.

Německo se vůči zveřejňování detailních výsledků testů, jejichž smyslem je vyhodnotit finanční zdraví bank a jejich náchylnost vůči rizikům, stavělo dlouhou dobu odmítavě.

Ke zveřejnění výsledků zátěžových testů tlačí Evropu v poslední době hlavně Spojené státy. Své výhrady Německo stáhlo až poté, co se k volání Američanů přidala také Francie a Španělsko.

Banky ale pochybují, zda zveřejnění zátěžových testů má smysl, a zda v případě, že informace budou negativní, situaci spíše nezhorší. Obávají se navíc i jejich dezinterpretace.

Asociace německých bank, která zastupuje převážně velké soukromé banky jako je například Deutsche Bank nebo Commerzbank, naznačila, že by zveřejnění výsledků testů mohla být nakloněná, ovšem pouze za předpokladu, že výsledky nebudou ponechávat prostor k dezinterpretaci.

Naopak německá asociace státních bank, která zastupuje také zemské banky, jež v minulosti musely spolkovou vládu požádat o pomoc z balíčku na záchranu ohrožených bank, se zveřejňováním výsledků stress testů nesouhlasí.

MMF chce lepší informace o hlavních evropských bankách

Ke zveřejnění informací, ze kterých by vyplynulo, do jaké míry jsou banky ohroženy svými investicemi do státních dluhů, vyzval ve čtvrtek také Mezinárodní měnový fond. Se svým doporučením přišel MMF shodou okolností právě v den, kdy Francie naznačila, že během několika týdnů může dojít ke zveřejnění dalších výsledků zátěžových testů a k tématu se vyjádřil také summit EU.

„Vyšší transparentnost a lepší komunikace mohou trhům pomoci vyhodnotit situaci ve francouzském finančním sektoru,“ uvedl MMF v prohlášení k pravidelnému hodnocení stavu francouzské ekonomiky. „V kontextu krize státních dluhů se znovu vynořil požadavek na lepší informace o stavu evropských […] bank,“ píše se v textu dále.