Nová dohoda o rozpočtu EU pro období 2014+ je na světě

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: m_bartosch

Dnes (27. června) se lídři evropských institucí shodli na novém kompromisu ohledně víceletého finančního rámce pro období 2014 až 2020. Původně se očekávalo, že rozpočet bude hlavním tématem dnešního summitu EU, dohody se ale podařilo dosáhnout ještě před jeho začátkem. Členské státy i Evropský parlament nicméně musí kompromis ještě formálně potvrdit.

Irské předsednictví v Radě EU se dnes (27. června) dopoledne dohodlo s vyjednavači Evropského parlamentu na kompromisu ohledně víceletého finančního rámce pro období 2014 až 2020.

Po jedenácté hodině to oznámil předseda Evropské komise José Manuel Barroso společně s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a irským ministerským předsedou Endou Kennym.

Na podobě dlouholetého evropského rozpočtu se členské státy a europoslanci dohodli už minulý týden. Hned po jednání, které proběhlo 19. června, se však ukázalo, že dohoda možná nebude mít v Parlamentu dostatečně velkou podporu. Skupina Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D), tedy druhá největší politická skupina Parlamentu, totiž s dohodou nebyla spokojena (EurActiv 20.6.2013).

Víceletý finanční rámec se měl proto podle očekávání stát hlavním tématem summitu EU, který v Bruselu začíná dnes odpoledne. Oficiálně se na programu setkání premiérů a hlav států nachází budoucnost hospodářské a měnové unie nebo boj proti nezaměstnanosti mladých, v průběhu týdne se ale ukázalo, že jednání o rozpočtu s předsedou Parlamentu budou na pořadu dne také.

„Tradice posledních let praví, že dominantním tématem Evropské rady je nakonec vždy téma, které není na oficiálním programu. Tento summit není v tomto ohledu výjimkou, hlavním tématem totiž bude pravděpodobně víceletý finanční rámec,“ řekl včera EurActivu státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády Vojtěch Belling.

Evropský parlament se totiž k plenárnímu hlasování, které bude mimo jiné rozhodovat právě o postoji k dlouholetému rozpočtu, schází již příští týden.

„Pozice Evropské rady je jasná, takže na straně států se posun neočekává,“ řekl včera Belling.

Pokud jde o nespokojenost některých europoslanců, problém se netýkal celkové výše rozpočtu (960 miliard). Socialisté i Skupina Aliance liberálů a demokratů pro Evropu však požadovaly, aby více peněz plynulo na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti a aby bylo možné nevyčerpané peníze z jednoho roku přesouvat do rozpočtu rok následující. 

S kompromisem z minulého týdne přitom nebyli spokojeni, i když v těchto otázkách podle nich určitý posun nastal.

Nakonec se však nové dohody mezi členskými zeměmi a Parlamentem podařilo dosáhnout ještě před začátkem summitu. Bylo to poměrně překvapivé – o tom, že budou oznámeny výsledky dnešního jednání, informovali lídři institucí jen s krátkým časovým předstihem.

„Dohoda na víceletém finančním rámci znamená, že k evropským občanům poputují slíbené finance. Děkuji vyjednavačům,“ prohlásil pro jednání Martin Schulz.