Německo a Francie společně o ekonomice a daních

Během své návštěvy Berlína francouzský premiér Dominique de Villepin a ministr financí Thierry Breton přivítali úsilí Německa ukončit socioekonomickou krizi, kterou země prochází.

Souvislosti:

V druhé polovině roku 2005 byl tradičně úzký vztah mezi Francií a Německem zastíněný odlišnými názory vlád obou zemí na množství otázek, mezi kterýma je Společná zemědělská politika a budoucnost schématu EU na úlevu DPH při službách náročných na práci. Po návštěvách de Villepina a Bretona v Berlíně, kde se setkali se svými protějšky v německé vládě, to vypadá tak, že obě země se znovu sblíží.

Témata:

Ve svém proslovu na Humboldtově univerzitě v Berlíně 18. ledna mluvil de Villepin ve prospěch toho, aby Francie a Německo byly uprostřed toho, co nazval „Evropa projektů“. V ekonomických otázkách podpořil „volbu zachovat silnou průmyslovou základnu, zatímco jiné země se soustřeďují výlučně na služby“. Řekl, že harmonizovaný daňový základ je důležitou součástí pro podniky příznivého prostředí. De Villepin vyzývá „ty členské státy, které jsou nejvíce odhodlány“ – co se samozřejmě vztahuje na Německo, Francii a možná nějaké jiné země – aby přišly s řešeními týkajícími se daní právnických osob „pokud možno za rakouského předsednictví“.

V proslovu v Berlíně následující den vyjádřil ministr Breton svůj „obdiv“ německému úsilí o konsolidaci rozpočtu země. Reformní program vlády kancléřky Merkel označil za „ambiciózní a realistický“ a dodal, že „samozřejmě jde správným směrem a podporujeme ho“. Breton řekl, že „taky ve Francii klademe velkou váhu na zdravou implementaci rozpočtu […] a na dodržování závazků, které jsme udělali“.

Zatímco Breton vyjádřil naději, že Francie zůstane pod 3% stropem na rozpočtový deficit, předepsaný Paktem stability a růstu, Německo s největší pravděpodobností limit překročí popáté za sebou.

Ve francouzsko-německém daňovém sporu se zdá, že Francie se vzdává nadějí na zavedení sazby DPH ve výši jen 5,5% na návštěvy restaurací, jak to bylo slíbené prezidentem Chirakem minulý rok.

Další kroky:

  • Německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Jacques Chirac se 23. ledna 2006 setkají na neformální schůzce ve Versailles.

  • Komise 25. ledna 2006 zveřejní své hodnocení lisabonských národních akčních plánů členských států.

  • Rakouské předsednictví uskuteční 6. – 7. února 2006 ve Vídni neformální setkání na vysoké úrovni o daních.